22.07.2023 Zaujímavosti

VIDEO: Rómske ženy z Prievidze vydali kuchársku knihu.

Zdroj: SPOKOJNOSŤ – centrum sociálnych služieb

Rómsku kuchyňu prezentuje nová autorská publikácia s názvom Romane džuvľa andre tavibňaskeri čo v preklade znamená: Rómske ženy v kuchyni. Kuchársku knihu vydala nezisková organizácia Spokojnosť. Na jej tvorbe sa podieľali ženy z Prievidze.

"Základným predpokladom na ceste k porozumeniu, prijatiu inakosti a napokon k začleneniu Rómov do väčšinovej spoločnosti je poznanie kultúry, pochopenie životných motivácií," načrtla štatutárna zástupkyňa Spokojnosti Monika Dessuet.

Organizácia sa preto podľa nej rozhodla vytvoriť knižnú publikáciu Romane džuvľa andre tavibňaskeri - Rómske ženy v kuchyni, na ktorej tvorbe sa priamo podieľali rómske ženy z Prievidze. Kuchárska kniha obsahuje tradičné rómske jedlá, ktoré sú súčasťou života a kultúry Rómov žijúcich na hornej Nitre.

Zdroj: SPOKOJNOSŤ - Centrum sociálnych služieb

"Aj chudobné ženy, rómske ženy dokážu uvariť jedlo z mála. Lebo nie je dobrá tá kuchárka, ktorá dokáže uvariť keď má hojno, ale tá, ktorá to dokáže aj z mála," uviedla spoluatorka publikácie Ingrid Heráková. 

Jedlo má univerzálnu moc spájať všetkých pri jednom stole. Stravovacie zvyky sú súčasťou kultúrneho dedičstva ako aj univerzálnym komunikačným prostriedkom a dialógom medzi kultúrami. 

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RADÍME: Dôležité je mať nemocenské poistenie, bez neho poskytuje tehotenské štipendium škola a rodičovský príspevok úrad práce.

Študentka, resp. mladá tehotná žena po skončení štúdia nemá automaticky nárok na dávku tehotenské a prípadne neskôr na dávku materské, ktoré poskytuje Sociálna poisťovňa. 

Showbiz

Vanessa Šarköziová vymenila šaty za nohavice. Umelá inteligencia zhodnotila jej outfit.

Vanessa patrí k najlepšie obliekajúcim sa celebritám slovenského showbiznisu. Na spoločenských podujatiach ju často vídame v luxusných róbach. Speváčka a hudobníčka však tentokrát zvolila elegantný biznis štýl. My sme ho dali zhodnotiť umelej inteligencii.