13.05.2020 SPRÁVY

Hranice medzi Rakúskom a Nemeckom otvoria 15. júna.

Hranice medzi Nemeckom a Rakúskom, uzatvorené pre pandémiu nového koronavírusu, sa opäť úplne otvoria 15. júna. Od tohto dňa na nich budú prebiehať len náhodné kontroly, informoval úrad spolkového kancelára.

Kontroly na hraniciach Nemecka sa od tejto soboty 16. mája čiastočne uvoľnia. Úplné ukončenie kontrol v dôsledku pandémie koronavírusu je však naplánované až od 15. júna. Na svojom stredajšom zasadnutí sa na tom dohodla spolková vláda, informoval denník Süddeutsche Zeitung.

Ako oznámil spolkový minister vnútra Horst Seehofer, kontroly sa ukončia v noci na sobotu najprv na hraniciach s Luxemburskom. Na hraniciach s Dánskom je Nemecko pripravené ukončiť kontroly po tom, ako tamojšia vláda uzatvorí prebiehajúce konzultácie so svojimi susedmi, povedal Seehofer. Na hraniciach s Francúzskom, Rakúskom a Švajčiarskom by však mali kontroly pokračovať až do 15. júna, ale od soboty budú len náhodné.

Ministerstvo však občanom Nemecka neodporúča v nasledujúcich týždňoch cestovať do zahraničia na turistické výlety. Podľa Seehofera je tento postup výsledkom pozitívneho vývoja v boji s pandémiou. Ak sa však počet nových prípadov nákazy v susedných regiónoch prudko zvýši, kontroly sa znova sprísnia. Napríklad v Nemecku nesmie v priebehu siedmich dní pribudnúť v regiónoch viac ako 50 nových infekcií na 100.000 obyvateľov.

"Spájame to s jasným cieľom, pretože od polovice júna chceme mať opäť v Európe slobodný pohyb. To predpokladá, že infekcia sa bude v budúcnosti odvíjať tak ako v týchto dňoch, keď budú obyvatelia disciplinovaní, nosiť rúška a udržiavať odstup. Po zmiernení opatrení, ku ktorým dôjde v máji nielen u nás, ale aj v takmer všetkých európskych štátoch, si vieme predstaviť, že 15. júna sa budeme môcť opäť voľne pohybovať," povedal Seehofer.        

Dvojtýždňová karanténa pre každého, kto prichádza do Nemecka, by sa mala podľa Seehofera vzťahovať už iba na ľudí, ktorí predtým boli v tretích krajinách - napríklad už nie na Nemcov prichádzajúcich z Francúzska alebo Holandska. O karanténe však rozhodujú vlády jednotlivých spolkových krajín.

Kontroly na hraniciach Nemecka s Dánskom, Luxemburskom, Francúzskom, Rakúskom a Švajčiarskom s cieľom obmedziť pandémiu boli zavedené 16. marca.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Študenti nedostatkových profesií môžu získať štipendium 16 500 € na tri roky.

Budúci študenti, ktorí sa rozhodnú študovať nedostatkové profesie na vysokých školách, môžu získať štipendium 16.500 eur na tri roky. Vyplácané bude priebežne. Získať ho môže 400 študentov.

Showbiz

Útok múkou na Jana Bendiga bol podvod. Konštatuje to po vyšetrovaní pražská polícia.

Pražská polícia útok na speváka Jana Bendigova vyšetrovala. Dnes konštatuje, že to bol podvod. Spevákovi hrozí pokuta pre zbytočné vyšetrovanie.