HNÚŠŤA: Štvrtý ročník kultúrneho podujatia s názvom SAM ADAJ
foto: Imrich Garláty
Podujatie neopakovateľne vyplnili obratní chlapci so svojim pouličným tancom z Rimavských Janoviec a malé princezničky so svojim latino tancom známe už vo svojom blízkom i širšom okolí ako Gipsy Princess. Nechýbali však ani ohnivé latinsko americké tance v podobe regeattona od mladých dievčat zo Zvolena a program uzatvorili a atmosféru ešte dofarbili dvaja mladí hnúšťanskí raperi známejší ako H.O.
Ale, či chceme alebo nie aj keď všetci účinkujúci boli perfektní a vydali zo seba maximum a boli neoddeliteľnou súčasťou celého podujatia a každý ho svojím vystúpením a číslom vytváral, dopĺňala formoval tak celé kultúrne podujatie je treba povedať, že jednoznačne už podľa reakcií samotných divákov, ktorí to dali patrične na známosť svojim výskotom a výkrikmi mena skupiny Kmeťoband jasne najavo, kto je ten, kto spôsobil priam ošiaľ v sále a to už hneď v čase svojho príchodu, kedy ešte ani moderátorka programu nestihla uviesť nasledujúceho účinkujúceho, ktorým bol práve dlho skloňovaný Kmeťo v Hnúšti a jej okolí už dávno pred samotným podujatím.
„Ja si myslím, že tento rok si skutočne mohol prísť každý na svoje...či to bol mladý teenager, ľudia v stredom veku rovnako ako aj deti a seniori a hlavne všetci milovníci rómskeho umenia...Prezentoval sa tu každý možný žáner od rapu až po klasiku a folklór....čiže aj v hľadisku sa mohli stretnúť všetci títo rôzni fajnšmekri na hudbu a umenie. Program bol skutočne bohatý o čom svedčila praskajúca kinosála, čo nás ako organizátorov veľmi teší. Som veľmi rada a hrdá na svoj tím ľudí, ktorí dokázali pripraviť takýto program aj keď ani ten náš sa nezaobišiel bez menších technických problémov na aké sme zvyknúti a môžeme ich vidieť a počuť na každom jednom festivale, ale nepredvídateľné situácie sa nedajú jednoducho naorganizovať ani predpokladať....ale som nesmierne šťastná, že napriek tomu, že nie sme organizátormi festivalov medzinárodného charakteru nebolo badať na našom podujatí žiaden rozdiel čo sa týka účinkujúcich a hlavne atmosféry, ktorá tu bola neuveriteľná, ako už veľmi dávno nie.....a to všetko sa nám podarilo pripraviť pre divákov aj zo skromnejšej finančnej dotácie, ktorú si vážime a touto cestou za ňu ďakujeme Úradu vlády SR - sekcii národnostných menšín," vysvetlila štatutárna zástupkyňa Marta Demeová.
My každý rok týmto podujatím chceme čo najširšej verejnosti ukázať a poskytnúť aspoň jednu pozitívnu správu o Rómoch, pretože negatív počúvame a vidíme strašne veľa každý deň. Tak aspoň touto formou jeden deň v roku chceme majorite prezentovať rómskou kultúrou, umením a výkonmi rómskych umelcov to najlepšie a najpozitívnejšie, čo Rómovia majú a to je nadanie a talent, ktorým disponujú a to im nikto nikdy nevezme.....Okrem toho cieľom projektu je najmä prinášanie rómskeho umenia priamo do miesta bydliska tých Rómov a všetkých milovníkom rómskeho umenia, ktorí si nemôžu finančne dovoliť cestovať za rómskou kultúrou, rómskymi umelcami, pretože tí väčšinou vystupujú v hlavnom meste Slovenska, alebo vo vzdialenejších mestách a jednoducho chudobní ľudia nato nemajú, aby cestovali za kultúrou tak ďaleko....a druhým našim cieľom je dať šancu na prezentáciu mladým ľudom, mladým skupinám, tanečníkom, spevákom, keďže už aj tých možností na prezentáciu je z roka na rok menej.
Organizátorka programu a zároveň aj jeho moderátorka Mária Demeová, dodáva," ani som to nečakala, čo môže spôsobiť príchod a vystúpenie Igora Kmeťa mladšieho a jeho otca Igora Kmeťa staršieho v Hnúšti... ľudia v Hnúšti tomu do poslednej chvíle nechceli veriť, že sa tak stane aj keď reklama, propagácia už bežala o podujatí dávno pred realizáciou SAM ADAJ...ale aj napriek tomu neverili, že sa tak stane....Neviem posúdiť, čím to bolo.....ale jedno je isté, že ešte taká "davová" psychóza, ktorú spôsobil odchod Kmeťoband z javiska som zatiaľ na vlastnej koži nezažila, a to som tiež už navštívila nejeden festival. Ľudia si priamo na javisku začali vytvárať po skončení jeho programu fotky s umelcom....a to ešte nebol koniec foto šou. Tá ešte pokračovala na šatni, na chodbe pred šatňou, vonku pred kultúrnym domom.... Jedno však musím uznať, že sa nečudujem, že majú takú slávu a tešia sa takej obľube akú medzi ľuďmi majú, pretože sú to neskutočne milí ľudia, ktorí sa na nič nehrajú, sú úplne bezprostrední a veľmi príjemní. Nechýba im skvelý humor a ako si aj samotní diváci mohli všimnúť tiež, že sa otec so synom Igor skvele nielen na javisku, ale aj po charakterovej stránke dopĺňajú.
Som veľmi rada, že sme ich tu mohli u nás v Hnúšti hostiť rovnako ako sme hostili aj nesmierne dobre vymakané hudobné zoskupenie Bohemiens, ktoré láka už divákov na pohľad...Sú to všetko mladí ľudia, vysokoškoláci, ktorí na sebe neustále makajú a čo ja osobne na ich hudbe a celkovo na ich práci obdivujem, je fakt, že každý jeden z nich pochádza z iného mesta a ani napriek diaľke, ktorá ich delí, sa to ani prinajmenšom neodráža na ich hudobnom výkone a zohraní....a hlavne Barborka Botošová je medzi krásnymi chalanmi skutočne ako Cinka panna, ku ktorej ju ja osobne rada prirovnávam a myslím si, že ju už dávno tromfla aj keď som hranie Cinky panny nikdy nepočula iba ak vo filme, s úsmevom dodáva Mária Demeová.
A ako som už povedala aj na javisku pred divákmi, verím tomu, že sme tu neboli posledný krát, my Rómovia, rómska kultúra a umenie a všetci milovníci hudby a dobrej muziky, ľudia, ktorí sa radi spájajú, čo vystihuje aj názov nášho podujatia, ktorý je myslený symbolicky a má prenesený význam.