25.12.2023 Zaujímavosti

V Sabinove predstavili Bibliu, ktorú preložili do rómčiny.

Foto: Gipsy Television

Prvá kompletná Biblia v rómskom jazyku. Na jej preklade pracovali niekoľko rokov a má takmer 1300 strán. 

V Kresťanskom centre v Sabinove predstavili Bibliu, ktorú preložili do karpatského dialektu. Ide o prvé vydanie svojho druhu. Biblia má názov - Sveto Biblija andre Romaňi čhib. Na preklade pracovali desiatky ľudí 15 rokov. 

Biblia má 1270 strán textu. Spolu s biblickými mapami a vysvetlivkami má 1292 strán. Organizácia The Word For The World ju vydala v počte 10 tisíc kusov. O výtlačok už vraj prejavili záujem Rómovia z Česka, Nemecka, Anglicka či Kanady.

Téme sme sa venovali aj v správach Hiri. Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Prvé tohtoročné správy Hiri. Boli sme opäť za Rómami.

V hiri dnes uvidíte: Prezidentka Zuzana Čaputová udelila štátne vyznamenanie učiteľke a odborníčke na rómsky jazyk. Predstavíme vám rodinu, ktorá búra všetky stereotypy a mýty o Rómoch. Zisťovali sme podrobnosti o avizovanom zlúčení KULTMINOR s inými fondami. S kamerou sme navštívili speváčku Vanesu Horákovú. Milé diváčky a diváci, vitajte pri sledovaní správ Hiri.

Showbiz

Hudobník Milan Kroka odkázal Gipsy Nicol a ďalším kapelám: Je to krádež, sprostá krádež.

Milan Kroka patrí v susednom Česku k najuznávanejším spevákom, hudobníkom a skladateľom rómskych piesní. Nervy mu ale praskli potom, čo slovenská kapela Gipsy Nicol nahrala jeho skladbu, pôvodne baladu Savo drom, a zverejnila ju na sociálnej platforme s videami, bez jeho súhlasu.