08.04.2022 Zaujímavosti

RTVS odvysiela dokumenty o Rómoch i novú rozhlasovú hru. ČT venovala Rómom minimálny vysielací čas.

Rozhlas a televízia Slovenska zaradila do programovej štruktúry k Medzinárodnému dňu Rómov, niekoľko programov.

Na Dvojke si o 12.30 môžete pozrieť dokumentárny film s názvom Materinská škola. Následne reprízu relácie Silná zostava na tému Čím nás môžu rómske ženy - matky inšpirovať? Pred štrnástou hodinou si zase môžete pozrieť film s názvom Cesta von a taktiež snímku o nepočujúcich deťoch v rómskych osadách - Kašuke ďivesa, v preklade Hluché dni.

Rozhlas zase pripravil v rómskom a slovenskom jazyku adaptáciu rozprávky Ako sa narodili husle. "Téma rozprávky je aktuálna aj dnes, každý deň sa rozhodujeme, kde je hranica, ktorú pre vlastný prospech už neprekročíme, čo sme ochotní obetovať, aké hodnoty nezradíme. Často je to tanec na hrane," priblížila Erika Godlová, ktorá rozprávku zdramatizovala do rozhlasovej podoby. Rómsku verziu odvysiela Rádio Regina premiérovo 10. apríla o 18.15 hodine.

Česká televízia venuje Rómom menší vysielací priestor

V programe ČT1, ČTV2 a ČT3 v piatok nenájdete žiadny film, diskusiu či dokumentárnu snímku o Rómoch. Štátna televízia pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov vyčlenila vysielací priestor len na programe ČT Art a to len vo večerných hodinách.

O 21.15 si môžete pozrieť koncert Kaľi čercheň, ktorým vás bude sprevádzať speváčka Ida Kelarová. Hneď po jeho skončení si môžete pozrieť záznam z vlaňajšieho festivalu Khamoro. V sobotu večer, o 20.15, ČT Art odvysiela film Skokan v ktorom hrá J. Oračko, K. Dudová, Z. Godla, K. Touré a ďalší.

Redakcia sa pri tvorbe článku nezameriavala na spravodajské formáty. 

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

VIDEO: Kiki zbiera v Anglicku ocenenia. Futbalový talent pochádza z Bracoviec.

Oliver Anthony Tatár má sedem rokov, no už je členom futbalovej akadémie v Norwich City, kde ho označujú za veľký talent. Na svoj vek je totiž veľmi technicky a rýchlostne zdatný.

Showbiz

Kapelu Gipsy Culy oklamali. V NItre ju nevyplatili.

Kapela Gipsy Culy má ťažké srdce na obyvateľku mesta Nitra, ktorá ich údajne oklamala. Hudobníci totiž prišli odohrať krstiny, no žena ich vraj vopred odmietla vyplatiť.