28.08.2023 SPRÁVY

Výbuch legionárskej choroby v Poľsku! Zaznamenali 11 úmrtí a 144 infikovaných.

Foto: Gipsy Television

V meste Rzeszów na juhovýchode Poľska sa zvyšuje napätie, keďže úmrtia spôsobené legionárskou chorobou nekončia. Aktuálna bilancia tragédie je 11 mŕtvych so 144 potvrdenými prípadmi infekcie.

Adam Sidor, predstaviteľ regionálnej zdravotnej inšpekcie, v pondelok oznámil: "V súčasnosti registrujeme 144 diagnostikovaných prípadov a 11 úmrtí." Len pred dvoma dňami bolo hlásených osem smrtelných prípadov.

V Rzeszówe, kde žije približne 200 000 obyvateľov, sa vykonávajú rozsiahle dezinfekčné opatrenia. Hlavným cieľom je identifikovať zdroj baktérií. Sidor naznačil, že jednou z možností je kontaminácia vodovodného systému.

Z doteraz získaných 105 vzoriek vody ukázali počiatočné analýzy prvých 18 vzoriek baktérie legionelózy v polovici z nich. "Momentálne nemáme dôkaz, že hlavným zdrojom infekcie je vodovodný systém, ale nasledujúce dni nám poskytnú viac odpovedí," dodal Sidor.

Je dôležité poznamenať, že legionárska choroba sa šíri prostredníctvom kontaminovanej vody, ale nie je prenosná medzi ľuďmi. Legionely, baktérie spôsobujúce chorobu, môžu vyvolať vážne pľúcne komplikácie. Zvyčajne sa jej príznaky podobajú vážnemu zápalu pľúc, čo môže byť zvlášť nebezpečné pre jedincov so slabším imunitným systémom alebo súčasnými zdravotnými problémami.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Organizácie sa môžu uchádzať 150-tisícovú dotáciu. Financie sú určené na starostlivosť o deti.

Organizácie sa môžu uchádzať 150-tisícovú dotáciu. Financie sú určené na starostlivosť o deti z rómskych komunít vo veku od nula do šesť rokov. 

Showbiz

Exkluzívny záznam vystúpenia speváka Ricarda Kwieka na Gipsy Television.

Ricrado Kwiek, svetová hudobná hviezda rómskeho pôvodu, má za sebou fascinujúci príbeh. Narodený v Poľsku a so silnými rodinnými väzbami v Nemecku, kde jeho predkovia žili viac ako 50 rokov. Kwiek je viac než len spevák. Je to človek s hlbokými koreňmi a vášňou pre svoju kultúru.