22.12.2023 SPRÁVY

VIDEO: Učitelia sa učia po rómsky. V Zlatých klasoch si to pochvaľujú.

Foto: Gipsy Television

Národný inštitút vzdelávania a mládeže - NIVAM organizuje projekt, ktorý sa snaží zlepšiť vzdelávanie rómskych žiakov. Vytvára nové učebnice v rómskom jazyku a taktiež aj školí rómskych a nerómskych pedagógov. Tí sa napríklad učia rómsky jazyk. Boli sme sa pozrieť na ich školení.

„Skúste mi povedať: Dobrý deň žiaci. Ako ich pozdravíme?“ Pýta sa učiteľov lektorka rómskeho jazyka Gabriela Radičová. Z lavíc zrazu zaznie: „Lačho ďives sikhľuvne.“ Lektorka učiteľa pochváli a pokračuje vo vysvetľovaní pojmov a rôznych bežných fráz, ktoré sa učiteľom môžu v škole zísť. 

„Snažili sme sa prejsť celou gramatikou. Je pochopiteľné, že som ich úplne po rómsky nenaučila, ale dovolím si povedať, že tými základmi sme určite prešli,“ povedala Gabriela Radičová v rozhovore pre Gipsy Television.


Rómsky jazyk sa učia aj učitelia nerómskeho pôvodu. Vraj im to pri vyučovaní pomáha. „Hlavne to využívam vtedy, keď deti nevedia niečo preložiť do slovenčiny, tak sa to snažím preložiť do rómčiny. Nie stále to funguje, lebo to ešte neovládam tak dobre, ale je to cesta ako sa môžeme bližšie spojiť a zblížiť,“ tvrdí učiteľ základnej školy v Zlatých Klasoch, František Moravčik.

„Ak deti zistia, že učiteľ ovláda rómsky jazyk, tak sú nadšené, nastáva veľký šum v triedach. Deti ožijú a učiteľ donesie do tried niečo, čo tu doteraz nebolo. Záujem je nie len o učiteľa ako takého, ale aj o učivo. U nás rómsky jazyk zabodoval, chváli sa riaditeľka tamojšej školy, Eva Danišová. 

Do projektu Spolu s Rómami dosiahneme viac sa zapojilo osem základných škôl, jedno komunitné centrum a nezisková organizácia. Kurzami rómskeho jazyka už prešlo viac ako 200 ľudí. „Naším cieľom je, aby pedagógovia vedeli deťom porozumieť na tej základnej komunikačnej úrovni a aby si vedeli preložiť základné pokyny v rómskom a slovenskom jazyku,“ povedal pre Gipsy Television Jozef Facuna, projektový manažér štátnej inštitúcie NIVAM.

Pozrite si reportáž, ktorú sme nakrútili
v Zlatých Klasoch a v Osvienčime.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Rómovia nechcú pracovať, poberajú rôzne sociálne dávky, či dostávajú byty zadarmo. Aká je realita?

Nechcú pracovať, poberajú rôzne sociálne dávky, či dostávajú byty zadarmo. Toto si vraj majorita myslí o Rómoch. Tvrdia to odborníci aj osobnosti, ktorých sme sa pýtali na ich skúsenosti. 

Showbiz

Zbalil si kufre a odišiel bývať do Španielska. Navštívili sme Igora Kmeťa mladšieho.

Igor Kmeťo mladší urobil vo svojom živote zásadnú zmenu. Zbalil si kufre a odišiel bývať do Španielska. Čo je dôvodom sa dozviete v reportáži.