29.12.2021 SPRÁVY

VIDEO: Rómovia si stavajú domy vďaka mikropôžičkám. Boli sme sa na ne pozrieť.

Foto: Gipsy Television

Mikropôžičky už pomohli viacerým rómskym rodinám. Vďaka nim sa naučili šetriť si peniaze, ale čo hlavné, umožnili im postaviť si domy, o ktorých doteraz mohli len snívať. Ľudia, ktorí bývali buď na nelegálnych pozemkoch, alebo v chatrčiach teraz hovoria, že konečne žijú tak, ako sa patrí.

Mikropôžičky Rómom poskytuje Slovenská sporiteľňa prostredníctvom organizácie Dom.ov. V obci Rankovce ich dostalo 28 rodín. Tie si museli minimálne dva roky šetriť po 50 eur mesačne. Tým mali dokázať, že budú vedieť mikropôžičku splatiť. Ak sa im to podarilo, banka im úver vo výške 13-tisíc eur dala.

Rodina z peňazí následne musela kúpiť stavebný materiál. Na celý proces vždy dohliada koordinátor projektu. Pýtali sme sa ho, čo bolo najťažšie na jeho práci. „Motivovanie k šetreniu počas toho jedného roka, ktorý je stanovený. Dbať na finančnú gramotnosť a hlavne oddlžovanie tých ľudí, keď majú nejaké nedoplatky a exekúcie,“ povedal pre Gipsy Television František Turták, koordinátor projektu.

Rodiny si domy stavajú svojpomocne. Tak to bolo v prípade Ľubomíra Hanka. "Máme dve izby, kúpeľňu a taktiež kuchyňu. Dva roky sme dom stavali. Svojpomocne? Áno, aj svokor mi pomáhal a rodina. Mám svoj dom a aj pozemok, všetko je legálne,“ povedal obyvateľ Rankoviec pre Gipsy Television.

Organizácia Dom.ov je aj kontaktnou osobou medzi rodinami a obcou. Bez tejto spolupráce by si zrejme rodiny nové domy nepostavili. „Obec pripravuje stavebné pozemky. My veľakrát pomáhame v týchto procesoch. Pomáhame vyjednávať s vlastníkmi pozemkov, pomáhame pripravovať územné plány,“ povedala metodička organizácie Františka Ondrášiková.

Do projektu sa zapojila aj Eva Koščáková z Keceroviec. Svoj dom by mala začať stavať v priebehu budúceho roka. „Asi v marci alebo a apríli budeme stavať. Tešíte sa na to? Áno. Aký domček budete mať? Bungalov,“ povedala Koščáková. Okrem nej si v Kecerovciach postaví dom aj ďalších osem rodín. „Si uvedomili, že môžu žiť lepšie. Tým pádom si zvýšila zamestnanosť. Majú svoje záhradky. Pestujú si vlastnú zeleninu,“ dodal koordinátor Turták.

Metodička organizácie Dom.ov tvrdí, že rómske rodiny majú väčší záujem o mikropôžičky a o svojpomocnú výstavbu domov ako o nájomné bývanie či o nízkoštandardné byty. „Teraz bude prebiehať výstavba v obci Kecerovce, Vtáčkovce, Bačkov. Už plánujeme program aj v obci Veľká Ida, volajú nás na Zemplín a do okresu Vranov nad Topľou," dodala Františka Ondrášiková.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RADÍME: Dôležité je mať nemocenské poistenie, bez neho poskytuje tehotenské štipendium škola a rodičovský príspevok úrad práce.

Študentka, resp. mladá tehotná žena po skončení štúdia nemá automaticky nárok na dávku tehotenské a prípadne neskôr na dávku materské, ktoré poskytuje Sociálna poisťovňa. 

Showbiz

Vanessa Šarköziová vymenila šaty za nohavice. Umelá inteligencia zhodnotila jej outfit.

Vanessa patrí k najlepšie obliekajúcim sa celebritám slovenského showbiznisu. Na spoločenských podujatiach ju často vídame v luxusných róbach. Speváčka a hudobníčka však tentokrát zvolila elegantný biznis štýl. My sme ho dali zhodnotiť umelej inteligencii.