01.02.2024 SPRÁVY

VIDEO: Daniela Hivešová Šilanová by dnes oslávila 72 rokov.

Archívne foto D. Havrľová

Daniela Hivešová-Šilanová. Dáma s veľkým srdcom, ktorá ovplyvnila životy mnohých ľudí. Aj keď nebola Rómka, jej srdce ju ťahalo práve k tým najchudobnejším, ktorí žili v najzaostalejších osadách na Slovensku. 

Daniela Hivešová Šilanová bola spisovateľka, pedagogička, publicistka a dlhoročná šéfredaktorka novín Romano nevo ľil - Rómsky nový list. Zasadzovala sa za práva menšín, organizovala humanitárne podujatia, založila prvý parlament detí na Slovensku, stála aj pri organizovaní pochodov mieru. 1. februára si pripomíname jej nedožité 72. narodeniny.

Daniela Hivešová Šilanová
1. 2. 1952 - 26. 8. 2008 

1991 - začala pôsobiť v združení Jekhetan - Spolu, ktoré je vydavateľom novín Romano nevo ľil
2005 - v rámci projektu 1000 žien pre Nobelovu cenu bola nominovaná ako jedna z dvoch Sloveniek
2000 – dostala cena od Medzinárodnej rómskej únie (IRU) za objektivitu a profesionalitu v časopise Romano nevo l'il

Pozrite si rozhovor s jej najbližšou spolupracovníčkou Denisiou Havrľovou.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Prvé tohtoročné správy Hiri. Boli sme opäť za Rómami.

V hiri dnes uvidíte: Prezidentka Zuzana Čaputová udelila štátne vyznamenanie učiteľke a odborníčke na rómsky jazyk. Predstavíme vám rodinu, ktorá búra všetky stereotypy a mýty o Rómoch. Zisťovali sme podrobnosti o avizovanom zlúčení KULTMINOR s inými fondami. S kamerou sme navštívili speváčku Vanesu Horákovú. Milé diváčky a diváci, vitajte pri sledovaní správ Hiri.

Showbiz

Hudobník Milan Kroka odkázal Gipsy Nicol a ďalším kapelám: Je to krádež, sprostá krádež.

Milan Kroka patrí v susednom Česku k najuznávanejším spevákom, hudobníkom a skladateľom rómskych piesní. Nervy mu ale praskli potom, čo slovenská kapela Gipsy Nicol nahrala jeho skladbu, pôvodne baladu Savo drom, a zverejnila ju na sociálnej platforme s videami, bez jeho súhlasu.