07.02.2024 SPRÁVY

V Trebišove vznikne ďalšia segregovaná škola. Tvrdia ľudskoprávne organizácie.

Zdroj: ZŠ I. Krasku

V Trebišove chcú postaviť vedľa súčasnej základnej školy, v tamojšej osade, ďalšiu základnú školu. Ľudskoprávne organizácie vyzvali Európsku komisiu, aby zastavila výstavbu.

Základnú školu na ulici Ivana Krasku navštevujú len rómske deti. Keďže je ich veľa, 364 žiakov sa vzdeláva v poobedných hodinách. Mesto sa preto uchádzalo o eurofondy, aby za ne mohlo postaviť ďalšiu budovu na ulici Jesennej ulici. Ľudskoprávne organizácie s tým nesúhlasia. 

"Sme presvedčení a presvedčené, že vybudovanie novej základnej školy v danej lokalite prehĺbi už existujúcu segregáciu rómskych detí vo vzdelávaní. Okrem toho prispeje k ďalšej fyzickej izolácii rómskeho obyvateľstva mesta," uviedla organizácia Amnesty International. 

Mestu Trebišov odkleplo financie ministerstvo investícii. Samospráva spustila koncom vlaňajšieho júna verejné obstarávanie na prípravu projektovej dokumentácie pre výstavbu novej základnej školy. Podľa organizácií, Amnesty International, Poradne pre občianske a ľudské práva a Slovenského národného strediska pre ľudské práva, je legislatívny proces v súvislosti so stavebným konaním už plánovaný na začiatok v februára 2024.

Žiadajú zastaviť výstavbu.

Organizácie poslali list Európskej komisii. Žiadajú, aby zastavila výstavbu. "Sme presvedčení, že regionálne a národné orgány musia nájsť iné riešenia na riešenie nedostatku kapacity už segregovanej školy I. Krasku v Trebišove v súlade s národnou judikatúrou a právom EÚ prostredníctvom komplexných plánov desegregácie, vrátane oblasti vzdelávania a bývania. Finančné prostriedky EÚ musia byť využívané spôsobom, ktorý zabezpečuje účinné uplatňovanie a implementáciu Charty základných práv EÚ. Fondy by nikdy nemali prispievať k pokračujúcej segregácii," napísali v liste ľudskoprávne organizácie. 

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RADÍME: Dôležité je mať nemocenské poistenie, bez neho poskytuje tehotenské štipendium škola a rodičovský príspevok úrad práce.

Študentka, resp. mladá tehotná žena po skončení štúdia nemá automaticky nárok na dávku tehotenské a prípadne neskôr na dávku materské, ktoré poskytuje Sociálna poisťovňa. 

Showbiz

Vanessa Šarköziová vymenila šaty za nohavice. Umelá inteligencia zhodnotila jej outfit.

Vanessa patrí k najlepšie obliekajúcim sa celebritám slovenského showbiznisu. Na spoločenských podujatiach ju často vídame v luxusných róbach. Speváčka a hudobníčka však tentokrát zvolila elegantný biznis štýl. My sme ho dali zhodnotiť umelej inteligencii.