06.07.2019 SPRÁVY

V prípade dvoch obžalovaných Rómov v kauze policajnej razie súd čaká na ESĽP.

Foto: TASR/ F. Iván

Okresný súd Košice I vo štvrtok odročil na neurčito pojednávania v prípade dvoch obžalovaných Rómov v kauze policajnej razie v Moldave nad Bodvou spred šiestich rokov. Milan H. a Roland D. sú obžalovaní z trestného činu krivej výpovede proti zasahujúcim policajtom. 

Samosudca pri zdôvodnení odročenia v oboch prípadoch poukázal na to, že kauzou sa aktuálne zaoberá Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu.

"Vzhľadom na skutočnosť, že sa uskutočňuje konanie na Európskom súde pre ľudské práva v oblasti zákonnosti, respektíve nezákonnosti, uznesenia inšpekcie Policajného zboru, súd vyčká, respektíve bude sa riadiť ďalšími skutočnosťami, ktoré by mohli alebo mali mať za následok, aby bolo hlavné pojednávanie vytýčené v iných termínoch," uviedol sudca Ladislav Bujňák.

V kauze sú obžalovaní celkovo šiesti Rómovia z osady Budulovská, ktorí uviedli, že ich policajti bezdôvodne a brutálne bili. Podľa inšpekcie Ministerstva vnútra (MV) SR, ktorá zásah z 19. júna 2013 preverovala, však policajti konali v súlade so zákonom. Prokuratúra následne Rómov, pôvodne v pozícii poškodených, obžalovala z trestného činu. Tí vinu odmietajú a celý proces vnímajú ako nespravodlivý.V prípade obžalovaného Milana H. súd zdôvodnil odročenie na neurčito aj tým, že počká na rozhodnutie košického krajského súdu vo veci sťažnosti obhajoby v ďalšom konaní. Sťažnosť sa týka uznesenia o zamietnutí žiadosti o preklad príslušných listín do maďarčiny pre obžalovaných, ktorí podľa obhajcov slovenčinu dostatočne neovládajú.

Obhajca obžalovaných Roman Kvasnica v reakcii pre novinárov uviedol, že rozhodnutie ESĽP môže mať zásadný význam pre všetkých šesť trestných konaní. "Myslím si, že inšpekcia ministerstva vnútra alebo po novom úrad inšpekčnej služby nevyšetrila dostatočne policajný zásah z Moldavy nad Bodvou, a z toho potom vyplývajú mnohé právne konzekvencie, predovšetkým, že pokiaľ toto nebolo riadne vyšetrené, pokiaľ sa v tomto trestnom konaní porušili základné ľudské práva a slobody poškodených, tak celé to trestné konanie nie je možné použiť ako dôkaz v tých šiestich trestných konaniach, kde obhajujeme," povedal. Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Rómovia nechcú pracovať, poberajú rôzne sociálne dávky, či dostávajú byty zadarmo. Aká je realita?

Nechcú pracovať, poberajú rôzne sociálne dávky, či dostávajú byty zadarmo. Toto si vraj majorita myslí o Rómoch. Tvrdia to odborníci aj osobnosti, ktorých sme sa pýtali na ich skúsenosti. 

Showbiz

Zbalil si kufre a odišiel bývať do Španielska. Navštívili sme Igora Kmeťa mladšieho.

Igor Kmeťo mladší urobil vo svojom živote zásadnú zmenu. Zbalil si kufre a odišiel bývať do Španielska. Čo je dôvodom sa dozviete v reportáži.