16.11.2020 SPRÁVY

UK: Otec a syn, ktorí sa chválili drahými autami a šperkami musia vrátiť 80-tisíc libier.

Foto: dailymail.co.uk

Petr Makula a jeho syn Mário platili svojim zamestnancom 5 libier týždenne. Ľudí priviezli do Veľkej Británie z Česka a Slovenska. Devätnásť otrokov žilo v dome so štyrmi spálňami bez kúrenia a teplej vody. Vyšetrovatelia zistili, že na otroctve zarobili viac ako milión libier.

Otec a syn sa na sociálnych sieťach chválili drahými autami, honosnými šperkami a luxusnými dovolenkami. Svojim zotročeným zamestnancom však platili menej ako 50 pencí, čo je v prepočte 0,56 eur. Štát im preto nariadil vrátiť 80 tisíc libier, čo je viac ako 89-tisíc eur.

Dvojica skončila vo väzení v júli minulého roka. Bola uznaná vinnou z viacerých trestných činov, ktoré sa týkali obchodovania s ľuďmi a moderného otroctva. 50-ročný Petr bol odsúdený na osem a pol roka. Mário na štyri a pol roka. Sudca súdu Canterbury Crown Court - Kent nariadil, že Máriovi štát skonfiškuje 73 608 libier a následne 4 739 libier.


Mário Makula so svojim luxusným autom. 

Vyšetrovaním, ktoré sa uskutočnilo na základe zákona o výnosoch z trestnej činnosti, polícia zistila, že Petr získal z otroctva viac ako milión libier, čo je v prepočte viac ako milión 155 tisíc eur. Jeho syn mal zase zarobiť 218 731 libier. Ich akýkoľvek majetok, ktorý v budúcnosti nadobudnú môže byť skonfiškovaný do výšky uvedených súm.

Česi založili personálnu agentúru Kladrom so sídlom v Romney Marsh, ktorá poskytovala pracovníkov do továrne na dlaždice v Lydd a do ručnej umyvárne áut. Otca a syna začali detektívi z riaditeľstva pre závažnú trestnú činnosť v Kente a Essexe vyšetrovať v januári pred dvomi rokmi. Otrokárov udal ich bývalý zamestnanec. Dvojicu následne zatkli. Polícia potom identifikovala ďalšie obete. Osem z nich proti otcovi a synovi taktiež svedčili.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Muž na pumpe odsával benzín z nádrže s vysávačom, spôsobil výbuch.

Vodič auta, ktorý v sobotu večer na čerpacej stanici v nemeckom meste Witten namiesto nafty omylom natankoval benzín, sa pokúsil túto chybu napraviť použitím vysávača, čím však spôsobil výbuch.

Showbiz

Deško Band z Košíc avizuje nový album. Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na videoklip.

Obľúbená košická kapela Deško Band avizuje vydanie nového albumu. Termín zatiaľ nezverejnila.