SPIŠSKÝ ŠTVRTOK: Občania protestovali proti sťahovaniu Rómov z letanovskej osady

foto TASR – Oliver Ondráš

Spišský Štvrtok 8. novembra 2012 (Gipsy Television/ TASR) - Obyvatelia obcí Spišský Štvrtok a Hrabušice koncom minulého týždňa protestovali proti presťahovaniu rómskej osady v Letanovciach do nových bytoviek v okolí týchto dvoch obcí. Pokojné protestné zhromaždenie na námestí Spišskom Štvrtku, v okrese Spišská Nová Ves, sa zhodlo na ďalšej petícii proti týmto plánom.

Starosta Spišského Štvrtku Ján Greš odhadol účasť na vyše 500 ľudí. "Zhromaždenie nie je rasovo motivované, ide len o vyslovenie nesúhlasu s presťahovaním občanov letanovskej osady do novovybudovanej osady Strelníky," povedal pre TASR. "Bude zriadený petičný výbor, petíciu posunieme minimálne splnomocnencovi vlády pre rómske komunity Petrovi Pollákovi."  Starosta ďalej konštatoval, že s miestnymi Rómami v Spišskom Štvrtku nie sú problémy a na zhromaždení vystúpil aj ich zástupca.


Obyvatelia dvoch obcí sa obávajú, že po presťahovaní Rómov z osady Letanovský mlyn do bytov v osade Strelníky porastie kriminalita a ďalšie problémy s neprispôsobivými občanmi na ich vlastnom území.  "Kým obce Hrabušice a Spišský Štvrtok sa o rómskych občanov starajú, integrujú ich, zaraďujú do normálneho života a učia seriózne nažívať, naopak obec Letanovce rieši tento problém tak, že od prvej chvíle ich segreguje na okraj dediny a teraz až dva kilometre ďaleko," uviedla pre TASR starostka Hrabušíc Jana Skokanová. Problémy sa tak podľa nej rozšíria na ďalšie obce.

 

Starosta Letanoviec Michal Urban odmieta tvrdenia, že obec hádže problém na susedné obce, ktoré sú blízko novej osady. "Títo občania budú zabezpečení vo všetkom ako každá samostatná časť obce, tento problém tu nevidím vôbec," zdôraznil nedávno Urban.


Letanovce do bytoviek v lokalite Strelníky preinvestovali už asi 3,2 milióna eur. Skolaudované boli ešte v roku 2010, odvtedy však chátrajú. Na mieste sa nachádza 96 bytových jednotiek. Rómov v terajšej osade, ktorá je vzdušnou čiarou asi 2,5 kilometra od nových bytoviek, je však okolo 1500. Dokončiť sa má ešte prístupová cesta, infraštruktúra, napojenie na vodovod a kanalizáciu, či elektrické prípojky. Obec potrebuje na dostavbu takmer 320.000 eur, podľa splnomocnenca vlády pre rómske komunity Petra Polláka by tieto prostriedky mali ísť z dotácie Úradu vlády SR.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RADÍME: Dôležité je mať nemocenské poistenie, bez neho poskytuje tehotenské štipendium škola a rodičovský príspevok úrad práce.

Študentka, resp. mladá tehotná žena po skončení štúdia nemá automaticky nárok na dávku tehotenské a prípadne neskôr na dávku materské, ktoré poskytuje Sociálna poisťovňa. 

Showbiz

Vanessa Šarköziová vymenila šaty za nohavice. Umelá inteligencia zhodnotila jej outfit.

Vanessa patrí k najlepšie obliekajúcim sa celebritám slovenského showbiznisu. Na spoločenských podujatiach ju často vídame v luxusných róbach. Speváčka a hudobníčka však tentokrát zvolila elegantný biznis štýl. My sme ho dali zhodnotiť umelej inteligencii.