SPIŠSKÝ ŠTVRTOK: Občania protestovali proti sťahovaniu Rómov z letanovskej osady

foto TASR – Oliver Ondráš

Spišský Štvrtok 8. novembra 2012 (Gipsy Television/ TASR) - Obyvatelia obcí Spišský Štvrtok a Hrabušice koncom minulého týždňa protestovali proti presťahovaniu rómskej osady v Letanovciach do nových bytoviek v okolí týchto dvoch obcí. Pokojné protestné zhromaždenie na námestí Spišskom Štvrtku, v okrese Spišská Nová Ves, sa zhodlo na ďalšej petícii proti týmto plánom.

Starosta Spišského Štvrtku Ján Greš odhadol účasť na vyše 500 ľudí. "Zhromaždenie nie je rasovo motivované, ide len o vyslovenie nesúhlasu s presťahovaním občanov letanovskej osady do novovybudovanej osady Strelníky," povedal pre TASR. "Bude zriadený petičný výbor, petíciu posunieme minimálne splnomocnencovi vlády pre rómske komunity Petrovi Pollákovi."  Starosta ďalej konštatoval, že s miestnymi Rómami v Spišskom Štvrtku nie sú problémy a na zhromaždení vystúpil aj ich zástupca.


Obyvatelia dvoch obcí sa obávajú, že po presťahovaní Rómov z osady Letanovský mlyn do bytov v osade Strelníky porastie kriminalita a ďalšie problémy s neprispôsobivými občanmi na ich vlastnom území.  "Kým obce Hrabušice a Spišský Štvrtok sa o rómskych občanov starajú, integrujú ich, zaraďujú do normálneho života a učia seriózne nažívať, naopak obec Letanovce rieši tento problém tak, že od prvej chvíle ich segreguje na okraj dediny a teraz až dva kilometre ďaleko," uviedla pre TASR starostka Hrabušíc Jana Skokanová. Problémy sa tak podľa nej rozšíria na ďalšie obce.

 

Starosta Letanoviec Michal Urban odmieta tvrdenia, že obec hádže problém na susedné obce, ktoré sú blízko novej osady. "Títo občania budú zabezpečení vo všetkom ako každá samostatná časť obce, tento problém tu nevidím vôbec," zdôraznil nedávno Urban.


Letanovce do bytoviek v lokalite Strelníky preinvestovali už asi 3,2 milióna eur. Skolaudované boli ešte v roku 2010, odvtedy však chátrajú. Na mieste sa nachádza 96 bytových jednotiek. Rómov v terajšej osade, ktorá je vzdušnou čiarou asi 2,5 kilometra od nových bytoviek, je však okolo 1500. Dokončiť sa má ešte prístupová cesta, infraštruktúra, napojenie na vodovod a kanalizáciu, či elektrické prípojky. Obec potrebuje na dostavbu takmer 320.000 eur, podľa splnomocnenca vlády pre rómske komunity Petra Polláka by tieto prostriedky mali ísť z dotácie Úradu vlády SR.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Biely dom podporuje úplný zákaz TikToku. Čo to znamená pre Slovensko?

Biely dom podporil návrh zákona, ktorý by v Spojených štátoch umožnil úplne zakázať čínsku aplikáciu TikTok na zdieľanie videí. Vyhlásil to poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

Showbiz

Známe osobnosti vám prajú krásne Vianoce.

Známe osobnosti ako napríklad duo Mamuko Berci, pästiar František Tankó, speváčka Gitana, raper Boki či europoslancec Peter Pollák Vám, našim čitateľom a divákom, prajú krásne Vianoce. Pýtali sme sa ich aj nato, ako budú tráviť najkrajšie sviatky v roku.