Slovensko, 23.10.2015 SPRÁVY

SOCIÁLNE: Štát ponúka sociálne slabším rodinám a organizáciám rekreačné pobyty zdarma.

ilustračné foto

Ministerstvo vnútra ponúka sociálne slabším rodinám a organizáciám, ktoré pracujú s deťmi a mládežou, ubytovanie vrátane plnej penzie v štátnych rekreačných zariadeniach zdarma. Krátkodobé pobyty je možné využiť už len do konca októbra.

Rodiny s nezaopatrenými deťmi si môžu užiť pár dní oddychu alebo občianske združenia rozvíjať svoju záujmovú činnosť v šiestich štátnych zariadeniach Ministerstva vnútra zdarma. Krátkodobé pobyty je možné využiť už od konca októbra.

"Ide o pobyty v dĺžke  štyri až sedem dní. Štát hradí ubytovanie a plnú penziu, dopravu si každá rodina alebo organizácia platí sama. Pre záujemcov, ktorí spĺňajú podmienky, Ministerstvo vnútra predbežne vyhradilo kapacitu približne 12 tisíc prenocovaní na pol roka vopred," pre Gipsy Television uviedla hovorkyňa rezortu Andrea Dobiášová.

Ľudia môžu navštíviť stredisko Signál v Piešťanoch, stredisko Kremenec v Tatranskej Lomnici, prevádzku Krupina - Tepličky, Kúpeľno-rehabilitačný ústav MV SR Bystrá - Liptovský Ján a Kúpeľno-liečebný ústav MV SR Družba v Bardejovských kúpeľoch.

Rodinné pobyty

Podmienkou pridelenia bezplatného poukazu je čistý príjem posudzovanej domácnosti za predchádzajúci kalendárny mesiac, ktorý nepresahuje 1,5 násobok životného minima. Druhou podmienkou je, že každé školopovinné dieťa žijúce v domácnosti žiadateľa, si musí riadne plniť školskú dochádzku, aj keby na rekreačný pobyt nebolo prihlásené.

Stačí, ak si rodina vyzdvihne žiadosť o pobyt  na  obecnom/mestskom úrade, okresnom úrade alebo na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, môže si ju tiež stiahnuť z webovej stránky MV SR.  Môžu si vybrať ľubovoľné zariadenie a termín, ktorý im vyhovuje.  Vyplnenú a podpísanú žiadosť zašlú na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny miestne príslušného k jeho trvalému bydlisku. Príslušné rekreačné zariadenie bude kontaktovať rodiny, ktorým bol bezplatný poukaz pridelený. V prípade, že počet žiadostí na daný termín presiahne kapacitné možnosti rekreačného zariadenia, výber rekreantov bude uskutočnený žrebovaním.

Záujmové a športové združenia

Ide o  podporu  rozvoja detí a mládeže, ktoré v rámci voľnočasových aktivít vykonávajú niektorú z výchovno-vzdelávacej, záujmovej, umeleckej alebo športovej činnosti. Ministerstvo vnútra ponúka možnosť ubytovania a celodennej stravy zdarma pre organizácie, ktoré sa venujú deťom vo veku od 6 do 19 rokov. Pobyty majú charakter mimoškolského viacdenného tematicky zameraného sústredenia ako sú športové a umelecké sústredenia, kreatívne dielne a workshopy, mimoškolské vzdelávacie aktivity a pod. (základné umelecké školy, centrá voľného času, športové kluby, tanečné školy či folklórne súbory).

Súčasťou balíčka nie je doprava, pedagogický, odborný či zdravotnícky personál ani materiál na činnosť. Tie si organizátor zabezpečuje na vlastné náklady.  Žiadosti je potrebné adresovať na Ministerstvo vnútra alebo poslať mailom na adresu: pobyty@minv.sk. V prípade, že počet žiadostí presiahne kapacitné možnosti, budú pri výbere uprednostnené organizácie pôsobiace v regiónoch s najvyššou mierou evidovanej nezamestnanosti a najpočetnejšou skupinou obyvateľstva, ktoré spĺňa podmienky nároku na dávky v hmotnej núdzi.

V prípade akýchkoľvek otázok je možné volať na bezplatné telefónne číslo 0800/222 222 alebo si vyhľadať bližšie informácie na www.minv.sk.  

STIAHNI SI ŽIADOSŤ

STIAHNI SI ZOZNAM VOĽNÝCH TERMÍNOV

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Prvé tohtoročné správy Hiri. Boli sme opäť za Rómami.

V hiri dnes uvidíte: Prezidentka Zuzana Čaputová udelila štátne vyznamenanie učiteľke a odborníčke na rómsky jazyk. Predstavíme vám rodinu, ktorá búra všetky stereotypy a mýty o Rómoch. Zisťovali sme podrobnosti o avizovanom zlúčení KULTMINOR s inými fondami. S kamerou sme navštívili speváčku Vanesu Horákovú. Milé diváčky a diváci, vitajte pri sledovaní správ Hiri.

Showbiz

Hudobník Milan Kroka odkázal Gipsy Nicol a ďalším kapelám: Je to krádež, sprostá krádež.

Milan Kroka patrí v susednom Česku k najuznávanejším spevákom, hudobníkom a skladateľom rómskych piesní. Nervy mu ale praskli potom, čo slovenská kapela Gipsy Nicol nahrala jeho skladbu, pôvodne baladu Savo drom, a zverejnila ju na sociálnej platforme s videami, bez jeho súhlasu.