27.07.2023 SPRÁVY

Slovenskí pacienti už nebudú musieť cestovať za liečbou do zahraničia.

Foto: Nemocnica Bory

Slovenskí pacienti už nebudú musieť cestovať za liečbou do zahraničia, vďaka pokročilému prístroju, kybernetickému nožu, ktorý sa začne využívať v nemocnici Bory v Bratislave. Táto novinka v liečbe onkologických pacientov prináša obrovskú výhodu a znamená pre nich veľkú úľavu.

Kybernetický nôž umožňuje ožarovať malé nádory v mozgu, pľúcach, prostaty a metastázy v pečeni, mozgu a uzlinách s mimoriadnou presnosťou. Tento pokročilý robotický prístroj neustále monitoruje polohu nádoru a reaguje na najmenšie pohyby pacienta, čo zabezpečuje maximálnu efektivitu ožarovania. Vďaka nemu je možné použiť veľmi vysoké dávky žiarenia s mimoriadnou prísnosťou, čo je kľúčové pri liečbe rakoviny.

Bratislavská nemocnica Bory sa môže hrdiť tým, že je prvou na Slovensku, ktorá získala tento revolučný prístroj. To znamená, že pacienti už nebudú musieť hľadať liečbu v zahraničí, pretože pokročilá technológia a odborná starostlivosť budú dostupné priamo doma.

Výhody tohto prístroja sú nespočetné - nielenže poskytuje alternatívne riešenie pre pacientov, ktorí nemusia podstúpiť invazívne chirurgické zákroky, ale taktiež znižuje počet frakcií alebo opakovaní ožarovania, čo môže pacientom ušetriť čas a stres.

Odborníci očakávajú, že kybernetický nôž prinesie podstatné zlepšenie v liečbe a zvýši úspešnosť boja proti rakovine. Nemocnica deklarovala, že prístrojom vie ročne liečiť 300 pacientov. Má ho zazmluvnený so súkromnými zdravotnými poisťovňami Dôvera a Union. So štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou o tom rokuje.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Organizácie sa môžu uchádzať 150-tisícovú dotáciu. Financie sú určené na starostlivosť o deti.

Organizácie sa môžu uchádzať 150-tisícovú dotáciu. Financie sú určené na starostlivosť o deti z rómskych komunít vo veku od nula do šesť rokov. 

Showbiz

Exkluzívny záznam vystúpenia speváka Ricarda Kwieka na Gipsy Television.

Ricrado Kwiek, svetová hudobná hviezda rómskeho pôvodu, má za sebou fascinujúci príbeh. Narodený v Poľsku a so silnými rodinnými väzbami v Nemecku, kde jeho predkovia žili viac ako 50 rokov. Kwiek je viac než len spevák. Je to človek s hlbokými koreňmi a vášňou pre svoju kultúru.