Bratislava, 07.10.2016 SPRÁVY

SKPRES: V Bratislave budú hovoriť o zlepšení postavenia rómskej mládeže.

ilustračné foto Gipsy Television

V dňoch 9. - 11. októbra sa v Bratislave uskutoční konferencia na vysokej úrovni venovaná zlepšeniu postavenia rómskej mládeže ako hnacej sily zmien. Organizuje ju Európska komisia s viacerými ministerstvami a Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.

Podujatie je zamerané na podporu kľúčovej úlohy rómskej mládeže ako hybnej sily v procese integrácie Rómov. Mladí Rómovia v Európe majú veľa zručností a kompetencií a chcú sa aj aktívne podieľať na formovaní svojej vlastnej budúcnosti, ale často im chýbajú príležitosti k plnému využitiu ich potenciálu. Konferencia na vysokej úrovni poskytuje fórum na riešenie problémov mladých Rómov prostredníctvom dialógu, ako aj výmeny poznatkov a skúseností v tejto oblasti. Dá tiež priestor a možnosť rómskej mládeži vyjadriť svoj názor, aby sa odborníci aj politici dozvedeli o ich skúsenostiach a získali tak informácie priamo z prvej ruky. Gipsy Television informovala Denisa Havrľová z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.

Na konferencii sa stretne približne 250 účastníkov. Pôjde o mladých ľudia z rómskych komunít, zástupcov relevantných ministerstiev, medzinárodných organizácií, Európskej komisie, Európskeho parlamentu, Rady Európy, zástupcov mimovládnych organizácií, expertov a tvorcov politík v oblasti sociálnej inklúzie Rómov.

Účasť na konferencii potvrdili viacerí vysokí politickí predstavitelia z domova a zo zahraničia. Na úvod konferencie, v pondelok 10. októbra, vystúpi eurokomisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a otázky rovnosti pohlavia Věra Jourová, ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská, minister práce, sociálnych veci a rodiny SR Ján Richter a minister pre ľudské práva, rovnaké príležitosti a legislatívu ČR Jiří Dienstbier.

"Eurokomisárka sa okrem toho počas konferencie stretne aj s 18 predstaviteľmi angažovanej rómskej mládeže, ktorí sa už v skorom veku začali zaujímať o občiansky aktivizmus a rómsku problematiku s cieľom pomáhať ľuďom vo svojej komunite. Ide o ľudí vo veku 14 až 24 rokov, ktorí už v súčasnosti pôsobia ako dobrovoľníci, lektori, vypomáhajú v občianskych združeniach. Snom mnohých je raz pomáhať rómskej mládeži aj prostredníctvom vlastnej organizácie," uviedla pre Gipsy Television Jana Cappello zo zastúpenia EK na Slovensku.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RADÍME: Dôležité je mať nemocenské poistenie, bez neho poskytuje tehotenské štipendium škola a rodičovský príspevok úrad práce.

Študentka, resp. mladá tehotná žena po skončení štúdia nemá automaticky nárok na dávku tehotenské a prípadne neskôr na dávku materské, ktoré poskytuje Sociálna poisťovňa. 

Showbiz

Vanessa Šarköziová vymenila šaty za nohavice. Umelá inteligencia zhodnotila jej outfit.

Vanessa patrí k najlepšie obliekajúcim sa celebritám slovenského showbiznisu. Na spoločenských podujatiach ju často vídame v luxusných róbach. Speváčka a hudobníčka však tentokrát zvolila elegantný biznis štýl. My sme ho dali zhodnotiť umelej inteligencii.