23.12.2023 SPRÁVY

RUDŇANY: Stovky Rómov budú na Vianoce bez elektriny. Vodu pijú z potoka.

Foto: Gipsy Television

Ak sa povie osada v Rudňanoch, mnohí spozornejú. V minulosti o nej viaceré médiá informovali, že tamojšie deti hádžu do okoloidúcich áut kamene. Nik sa ale doteraz nezaujímal o to, v akých podmienkach žije takmer 900 ľudí. Dôvodom je zrejme aj to, že medzi seba nepustia žiaden televízny štáb. Nám ale dovolili nahliadnuť svojich obydlí. 

„Idú Vianoce, ako budeme fungovať bez svetla? Chceli by sme, aby sme mali v domoch svetlo a nie žiť takto,“ sťažuje sa tamojšia obyvateľka Nadežda Horváthová. 

Osadu domáci volajú Zabijanec. Žije v nej takmer 900 ľudí. Podľa nich takmer všetci nemajú elektrinu. „Tí bohatší si kúpia centrálu, lenže tá centrála nie je bohvie čo, keďže aj benzín niečo stojí, čiže dá sa povedať, že sto percent ľudí sme bez elektriny,“ sťažuje sa ďalší obyvateľ obce Rudňany, Vasil Horváth. 

Mnoho ľudí z tamojšej osady má existenčné problémy. Nedokážu si kúpiť ani pitnú vodu, ktorá je na dobíjateľný čip. Ľudia preto pijú vodu z potoka. „Voda je tak, že máme ju na čipy a ten kto chce tak si dobije tú vodu, ale môžem povedať, že 99 percent ľudí si tieto čipy nemôžu dovoliť, takže chodia 300 metrov odtiaľto na vodu, ktorá je pokazená a kontaminovaná,“ vysvetľuje nám Vasil Horváth.

Chceli sme stretnúť so starostom Rastislavom Neuvirthom (SNS). Ten nám namiesto toho poslal písomné stanovisko. „Problémy, ktoré súvisia s touto lokalitou sú vo veľkej miere zapríčinené obyvateľmi, ktorí tam žijú, nakoľko nespolupracujú s obcou v rámci poplatkov za komunálny odpad a služby a neplnia si svoje záväzky voči obci.“

S touto informáciou sme konfrontovali aj domácich. „Je pravdou, že čiastočne si za to môžeme aj my, ale z našej strany je ochota jednať, ale úrady nás odmietajú,“ argumentuje Horváth.

V obci žije takmer 3 200 Rómov. Niektorí bývajú medzi majoritou a iní zase v lokalite Ruská cesta. Tam si postavili nízkoštandardné byty, čím sa vraj zlepšila ich životná úroveň. Starosta tvrdí, že to čaká aj tých ľudí, ktorí bývajú v lokalite Zabijanec. 

„V rozpočte na rok 2024 máme zahrnuté finančné prostriedky, ktoré poslúžia na riešenie situácie v časti Zabijanec. V súčasnosti máme schválene stavebné povolenie na výstavbu nízkoštandardných bytov. Budúci rok budeme žiadať Štátny fond rozvoja bývania o dotáciu na výstavbu. Keďže máme vydané stavebné povolenie, všetky pozemky v tejto časti pre výstavbu sú vysporiadané,“ uviedol v písomnom stanovisku pre Gipsy Television Rastislav Neuvirth.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Prvé tohtoročné správy Hiri. Boli sme opäť za Rómami.

V hiri dnes uvidíte: Prezidentka Zuzana Čaputová udelila štátne vyznamenanie učiteľke a odborníčke na rómsky jazyk. Predstavíme vám rodinu, ktorá búra všetky stereotypy a mýty o Rómoch. Zisťovali sme podrobnosti o avizovanom zlúčení KULTMINOR s inými fondami. S kamerou sme navštívili speváčku Vanesu Horákovú. Milé diváčky a diváci, vitajte pri sledovaní správ Hiri.

Showbiz

Hudobník Milan Kroka odkázal Gipsy Nicol a ďalším kapelám: Je to krádež, sprostá krádež.

Milan Kroka patrí v susednom Česku k najuznávanejším spevákom, hudobníkom a skladateľom rómskych piesní. Nervy mu ale praskli potom, čo slovenská kapela Gipsy Nicol nahrala jeho skladbu, pôvodne baladu Savo drom, a zverejnila ju na sociálnej platforme s videami, bez jeho súhlasu.