07.07.2020 SPRÁVY

Pred 19 rokmi zomrel Karol Sendrei. Policajti ho umučili na policajnej stanici.

Na snímke sú odsúdení bývalí policajti.

Televízia Markíza pred 19 rokmi priniesla informáciu, že na policajnej stanici v Revúcej dobili policajti spútaného Róma na smrť.

Policajti k mužovi zavolali lekára až vtedy, keď bol mŕtvy. Okrem obete policajnej brutality, ktorej sa ušlo najviac úderov, boli k radiátoru na policajnej stanici pripútaní aj dvaja synovia nebohého. Jeden z nich bol v zlom zdravotnom stave hospitalizovaný v revúckej nemocnici. 

Incident sa začal popoludní 5. júla 2001 v Magnezitovciach na dvore Andreja H. po tom, ako tam prišiel Sendrei starší, aby si vyjasnil predchádzajúci zákrok starostovho syna, v tom čase policajta, na jeho syna Petra. Neskôr k jeho domu mali prísť aj traja Sendreiovi synovia, ktorí boli agresívni, preto domáci privolali policajtov. Tí ich, okrem jedného, ktorý ušiel, aj za pomoci starostu a jeho syna spacifikovali. Potom ich previezli do Jelšavy, kde ich údajne bili a kopali do nich. V bitke pokračovali aj v Revúcej, kde sa k nim pridali ďalší policajti.

Na snímke sú súrodenci Sendreiovci počas hlavného ojednávania.

Súd s policajtmi trval 8 rokov!

Nepodmienečný trest 8 rokov a šesť mesiacov vymeral senát Krajského súdu v Banskej Bystrici bývalému policajtovi Miroslavovi S., ktorého uznal vinným za smrť Karola Sendreia (51). Miroslav S. sa podľa súdu dopustil ako verejný činiteľ zločinu mučenia a iného neľudského a krutého zaobchádzania. Rovnaký trest za rovnaký zločin dostal aj Ján K. (30).

Zo zavinenia smrti Sendreia prokurátor obžaloval aj ďalších šiestich bývalých policajtov z Jelšavy a z Revúcej. Sedemročný nepodmienečný trest uložil súd Ladislavovi K. (30) a štvorročný trest Romanovi R. (33), ktorí sa dopustili rovnakého zločinu ako Miroslav S.

Bývalého policajta Ondreja H. odsúdil senát na dvojročný trest, jeho výkon mu však odložil podmienečne na tri roky. Marek U. a Igor G. dostali trest 18 mesiacov s podmienečným odkladom jeho výkonu na dva roky.

ZNALEC: Karol Sendrei pred smrťou prežíval mučivé útrapy.

Podľa znalca z odboru súdneho lekárstva Karol Sendrei pred svojou smrťou prežíval niekoľko hodín mučivé útrapy. Na tele mal desiatky vonkajších a viacero vážnych vnútorných zranení. Jeho telo bolo po množstve úderov, kopancov a skákaní po ňom značne zdevastované. Medzi najzávažnejšie zranenia patrili dve trhliny na srdcovnici, ktoré spôsobili vykrvácanie do hrudníka. Poškodenú mal slezinu aj pečeň a odtrhnutý žlčník. Róm mal aj osemnásť zlomenín na rebrách. Poškodenú mal tiež dutinu lebečnú, opuch mozgu, zlomenú sánku a hrudnú kosť. Súdny znalec pred senátom uviedol, že takto zdevastované telo po úderoch a kopancoch a skákaní po ňom je výnimočným prípadom v praxi súdneho lekárstva.


Bývalí policajti však tvrdia, že voči Sendreiovi i jeho synom použili pri zákroku len zákonom povolené prostriedky, pretože sa bránili.
Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RADÍME: Dôležité je mať nemocenské poistenie, bez neho poskytuje tehotenské štipendium škola a rodičovský príspevok úrad práce.

Študentka, resp. mladá tehotná žena po skončení štúdia nemá automaticky nárok na dávku tehotenské a prípadne neskôr na dávku materské, ktoré poskytuje Sociálna poisťovňa. 

Showbiz

Vanessa Šarköziová vymenila šaty za nohavice. Umelá inteligencia zhodnotila jej outfit.

Vanessa patrí k najlepšie obliekajúcim sa celebritám slovenského showbiznisu. Na spoločenských podujatiach ju často vídame v luxusných róbach. Speváčka a hudobníčka však tentokrát zvolila elegantný biznis štýl. My sme ho dali zhodnotiť umelej inteligencii.