28.11.2023 SPRÁVY

Občianske hliadky zatiaľ nebudú na Luníku IX., v Žehre, Bystranoch, či vo Zvolene.

Foto: Gipsy Television

Rómske občianske hliadky zatiaľ nebudú v 137 obciach a mestách. Štát totiž na to nevyčlenil dostatok peňazí.

O financie na hliadky sa uchádzalo 406 samospráv. Ide o dvojnásobný nárast oproti minulému eurofondovému programovému obdobiu. Podmienky nesplnilo 17 obcí a miest. 

"Z 50 miliónov eur z finančných prostriedkov EÚ vyčlenených na výzvu pre samosprávy je v súčasnej dobe možné podporiť len 252 miest a obcí, ostatné žiadosti museli byť zaradené do zásobníka projektov," uviedol Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. 

Odložené boli napríklad aj také lokality ako Luník IX., Žehra, Bystrany, Brezno, Zvolen, Veľký Krtíš a ďalšie s veľkou koncentráciou rómskej komunity. Teda až v 137 samosprávach hliadky zatiaľ fungovať nebudú. "Podmienky výzvy boli takto neprijateľne schválené minulou vládou a to aj napriek dobrým skúsenostiam a pozitívnym ohlasom o činnosti MOaPS v jednotlivých obciach," uviedol tlačový odbor úradu splnomocnenca.

Úrad tvrdí, že zabezpečuje navýšenie financií na tzv. rómske hliadky tak, aby boli čo najskôr uspokojené všetky obce a mestá na Slovensku, ktoré podmienky splnili. Podporených by malo byť viac ako 1450 pracovných miest.  Z toho viac ako 1200 obsadia Rómovia. "Čo znamená podstatné navýšenie počtu vytvorených pracovných miest v porovnaní s predchádzajúcim programovým obdobím," dodal Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Prvé tohtoročné správy Hiri. Boli sme opäť za Rómami.

V hiri dnes uvidíte: Prezidentka Zuzana Čaputová udelila štátne vyznamenanie učiteľke a odborníčke na rómsky jazyk. Predstavíme vám rodinu, ktorá búra všetky stereotypy a mýty o Rómoch. Zisťovali sme podrobnosti o avizovanom zlúčení KULTMINOR s inými fondami. S kamerou sme navštívili speváčku Vanesu Horákovú. Milé diváčky a diváci, vitajte pri sledovaní správ Hiri.

Showbiz

Hudobník Milan Kroka odkázal Gipsy Nicol a ďalším kapelám: Je to krádež, sprostá krádež.

Milan Kroka patrí v susednom Česku k najuznávanejším spevákom, hudobníkom a skladateľom rómskych piesní. Nervy mu ale praskli potom, čo slovenská kapela Gipsy Nicol nahrala jeho skladbu, pôvodne baladu Savo drom, a zverejnila ju na sociálnej platforme s videami, bez jeho súhlasu.