24.11.2023 SPRÁVY

Ľuďom, ktorým zhoreli chatrče a žili v stanoch, dali dočasne unimobunky.

Foto: TASR

Obyvatelia obce Telgárt sa po niekoľkých mesiacoch od požiaru dočkali unimobuniek. V tamojšej osade pribudlo vyše dvadsať mobilných kontajnerov. Unimobunky majú poslúžiť ako dočasné ubytovanie pre ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou. 

V Telgárte horelo koncom júla zhorelo osem chatrčí. Viac ako 124 ľudí prišlo pre údajne nezhasenú sviečku o strechu nad hlavou. Pri požiari zahynula jedna osoba. Ľudia boli bezradní, pretože v stanoch, v ktorých dočasne bývali bola je zima, dusno a dovnútra im zatekala voda. 

„Bolo po dvanástej až pol jednej hodine ráno, keď vypukol požiar. Ja som ani nevedela, že je taký veľký požiar, lebo keď som otvorila dvere, tak som sa zľakla a som s malou dcérou utekala von. Bola to katastrofa, bol to veľký požiar,“ povedala pre Gipsy Television Pavlína Čonková, obyvateľka obce Telgárt.

Po požiari v obci Telgárt. Foto: Gipsy Television
Po požiari v obci Telgárt. Foto: Gipsy Television

Plamene zničili celkovo osem príbytkov a ďalšie okolo nich poškodili. Pri požiari prišiel o život jeden muž. Rozprávali sme sa s jeho mamou. „Veľmi zle sa cítim. Každý večer sedím na postele a len plačem,“ povedala Margita Pokošová.

Po požiari Rómov umiestnili do piatich vojenských stanov. V jednom bývalo približne 25 ľudí. S vybavením pomohlo ministerstvo vnútra, okresné úrady Brezno a Banská Bystrica a aj banskobystrický samosprávny kraj. 

Požiar v obci Telgárt
Ľudia, ktorí prišli o strechu nad hlavou si varili jedlo niekoľko mesiacov na ulici. Foto: Gipsy Television

Obyvateľom obce Telgárt pomohla aj úradnícka vláda a úrad splnomocnenca a to vyčlenením 390-tisíc eur na nákup unimobuniek. Tie im napokon v tamojšej osade nainštalovali. Majú ale poslúžiť ako dočasné ubytovanie.

"Chceme navrhnúť trvalé riešenie. Konkrétne, ak s tým obec, obecné zastupiteľstvo bude súhlasiť, tak to trvalé riešenie by bolo cez svojpomocnú výstavbu domov. To znamená, že nikto nič nedostane zadarmo,"uviedol Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja. 

Poziar v obci Telgárt
Z piatich stanov sa 124 ľudí presťahovalo do unimobuniek. Foto: TASR

Pozrite si reportáž, ktorú sme nakrútili v Telgárte.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RADÍME: Dôležité je mať nemocenské poistenie, bez neho poskytuje tehotenské štipendium škola a rodičovský príspevok úrad práce.

Študentka, resp. mladá tehotná žena po skončení štúdia nemá automaticky nárok na dávku tehotenské a prípadne neskôr na dávku materské, ktoré poskytuje Sociálna poisťovňa. 

Showbiz

Vanessa Šarköziová vymenila šaty za nohavice. Umelá inteligencia zhodnotila jej outfit.

Vanessa patrí k najlepšie obliekajúcim sa celebritám slovenského showbiznisu. Na spoločenských podujatiach ju často vídame v luxusných róbach. Speváčka a hudobníčka však tentokrát zvolila elegantný biznis štýl. My sme ho dali zhodnotiť umelej inteligencii.