09.10.2023 SPRÁVY

Ľudia sa boja, že môže prísť aj ďalšie zemetrasenie. Na sieťach sa šíria hoaxy.

Foto: Gipsy Television

V pondelok večer okolo 20:23 sa východná oblasť Slovenska otriasla v dôsledku zemetrasenia. Ministerstvo vnútra informovalo, že jeho sila mohla byť okolo 4,9 stupňa, kým iné informácie hovoria až o hodnote 5,1 stupňa.

Tento prírodný jav sa zaznamenal v hĺbke zhruba desiatich kilometrov s epicentrom blízko mesta Stropkov. Otrasy boli zaznamenané na rôznych miestach v Prešovskej a Košickej oblasti.

„Podľa prvých manuálne spracovaných údajov sa ukazuje magnitúdo medzi 4.8 až 5.1. ďalej analyzujeme dáta,“ informoval Ústav vied o Zemi SAV na sociálnej sieti. Zemetrasenie bolo jedno z najsilnejších v celej histórii Slovenska. Slovenská akadémia vied uviedla, že ak sa potvrdí jeho sila, mohlo by ísť o najsilnejšie za posledných 80 rokov.

Dediny v blízkosti epicentra zaznamenali výpadky elektriny po zemetrasení. Táto informácia je dostupná na webe Východoslovenskej distribučnej firmy, kde majú občania možnosť nahlasovať prerušenia v dodávkach. Zemetrasenie bolo cítiť v mnohých mestách a obciach, vrátane Prešova, Košíc, Humenného, Sniny, Trebišova, Svidníka, Sobrancov, Bardejova, Moldavy nad Bodvou, Popradu, Kežmarku, Svitu, Levoče, Spišskej Novej Vsi, Medzilaborcov, Rožňavy, Revúcej, Tisovca, Starej Ľubovne, Gelnice a Detvy.

Nedávajte na fámy.

Zemetrasenie môže nastať znova, no jeho presný čas sa nedá určiť. Správy hovoriace o zemetrasení presne o 23.00 alebo skoro ráno nemajú overený zdroj a nemusia byť správne. Otrasy na Slovensku boli podľa Európskeho Stredomorského seizmologického centra cítiť v Poľsku, na Ukrajine a v Rumunsku. Mohlo ich cítiť 6 miliónov ľudí. 

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Andrej Kiska nám ukázal modely, ktoré navrhli aj rómski dizajnéri a ušili rómske krajčírky.

Bývalý prezident SR Andrej Kiska vytvoril filantropický projekt, ktorý ponúka pohľad na fascinujúcu kolekciu odevov, ale umožňuje aj pomôcť zmeniť osud ľudí, ktorí žijú v osadách.

Showbiz

Druhá séria obľúbeného seriálu Iveta je nakrútená. Alžbeta Ferencová dostáva ponuky.

Pred tromi týždňami padla posledná klapka pri nakrúcaní 2. série najsledovanejšieho jojkárskeho seriálu roka 2023. Iveta sa už čoskoro objaví opäť na televíznych obrazovkách.