20.05.2024 SPRÁVY

Ľudia podozrievajú stropkovských Rómov, že si domy podpálili zámerne.

Foto: Gipsy Television

Stropkovskí Rómovia, ktorým pred niekoľkými týždňami zhoreli domy, odmietajú tvrdenia niektorých Nerómov, že požiar spôsobili zámerne.

Niektorí Nerómovia totiž tvrdia, že Rómovia si domy podpálili preto, aby im samospráva následne dala nové nehnuteľnosti. Ľudia, ktorí prišli o strechu nad hlavou, to však rázne odmietajú.

“Ale čo sú normálni? My sme o pol jednej spali a keby nás nezobudili, tak tam všetci vybuchneme, pretože sme mali v domoch plynové bomby. Celá rodina sme mali plynové bomby, tak ako sme si to mohli sami podpáliť, keď sme si nestihli ani poriadne zbaliť veci, aby sme sa mohli prezliecť,” povedala pre Gipsy Television Zuzana Čonková.Bez strechy nad hlavou sa po požiari ocitlo takmer 50 ľudí. Prišli o všetko, čo mali. „Takáto tragédia by nás mala spojiť a nie rozdeliť a rozhodne väčšina Stropkovčanov takýto názor nezdieľa,“ povedal pre náš portál Ondrej Brendza, primátor mesta Stropkov.

Rodinám sa snaží pomôcť mesto a neziskové organizácie. Červený kríž im poskytol tri nepremokavé stany. Stropkov zase zriadil stanové mestečko v areáli tamojšej základnej školy.

„Využívajú priestory školskej jedálne, kde sa im poskytuje 3x strava, z toho raz denne teplá strava. Ďalej využívajú ich sociálne zariadenie, toalety, sprchy,“ spresnil primátor mesta.Mesto má v pláne dať ľuďom bez domova byty, za ktoré si budú platiť nájomné. „Oslovili sme firmy, ktoré vyrábajú obytné kontajnery a chceli by sme ich umiestniť do lokality pri komunitnom centre na ulici Mlynskej, kde už je rómska komunita. Na prechodné obdobie, kým sa nevyrieši táto situácia, by tam malo byť minimálne 10 obytných kontajnerov vrátane sociálneho zázemia,“ povedal O. Brendza.

Obytné kontajnery by mali stáť približne 150 tisíc eur. Kedy sa však do nich ľudia nasťahujú, je otázne. Stropkov na ne nemá peniaze.

Pozrite si reportážPreskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RADÍME: Dôležité je mať nemocenské poistenie, bez neho poskytuje tehotenské štipendium škola a rodičovský príspevok úrad práce.

Študentka, resp. mladá tehotná žena po skončení štúdia nemá automaticky nárok na dávku tehotenské a prípadne neskôr na dávku materské, ktoré poskytuje Sociálna poisťovňa. 

Showbiz

Vanessa Šarköziová vymenila šaty za nohavice. Umelá inteligencia zhodnotila jej outfit.

Vanessa patrí k najlepšie obliekajúcim sa celebritám slovenského showbiznisu. Na spoločenských podujatiach ju často vídame v luxusných róbach. Speváčka a hudobníčka však tentokrát zvolila elegantný biznis štýl. My sme ho dali zhodnotiť umelej inteligencii.