25.12.2023 SPRÁVY

JAROVNICE: 13 ľudí býva v jednej izbe. Gipsy Television urobila dobrý skutok.

Foto: Gipsy Television

Vianoce, dni plné radosti, pokoja, lásky a hojnosti. Nie ale pre každého boli takéto. Mnoho rómskych rodín nemá toľko šťastia, aby mohli byť so svojimi blízkymi alebo aby mali čo dať na štedrovečerný stôl svojim deťom. To je aj prípad rodiny Peštovej.

Zdena Peštová má 6 detí. Býva so svojou mamou a bratom, ktorý má ďalšie tri deti. Všetci žijú spoločne v jednej izbe. „Netešíme sa tak, len sa snažíme, aby matka mala čo jesť a aj my,“ hovorí obyvateľka obce Jarovnice na východnom Slovensku, Zdena Peštová.

Nikto z rodiny Peštovej nemá stabilnú prácu. Tú im vraj nik nechce dať, lebo nemajú vzdelanie. Z peňazí, ktoré každý mesiac dostanú od štátu kupujú tie najnutnejšie potraviny. Na vianočný stromček a darčeky im vraj nikdy peniaze nezostali. „Nemáme teraz, nič,“ hovorí smutným hlasom Zdena Peštová.

Takých rodín je na Slovensku veľa. Gipsy Television preto počas Vianoc vždy niekomu pomáha. Tentokrát sme sa rozhodli pre rodinu Peštovú. Kúpili sme jej potraviny a doniesli sme aj oblečenie pre deti a dospelých. 

„Ďakujem vám pekne, že ste mi pomohli, mame a jej vnúčatám. Ďakujem vám za všetko. Budete mať teraz o trochu krajšie Vianoce? Áno, trochu áno. Ešte snáď dokúpime, čo nám bude treba a bude to lepšie,“ dodala Zdena Peštová.

Pozrite si reportáž, ktorú sme odvysielali v správach Hiri. Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Prvé tohtoročné správy Hiri. Boli sme opäť za Rómami.

V hiri dnes uvidíte: Prezidentka Zuzana Čaputová udelila štátne vyznamenanie učiteľke a odborníčke na rómsky jazyk. Predstavíme vám rodinu, ktorá búra všetky stereotypy a mýty o Rómoch. Zisťovali sme podrobnosti o avizovanom zlúčení KULTMINOR s inými fondami. S kamerou sme navštívili speváčku Vanesu Horákovú. Milé diváčky a diváci, vitajte pri sledovaní správ Hiri.

Showbiz

Hudobník Milan Kroka odkázal Gipsy Nicol a ďalším kapelám: Je to krádež, sprostá krádež.

Milan Kroka patrí v susednom Česku k najuznávanejším spevákom, hudobníkom a skladateľom rómskych piesní. Nervy mu ale praskli potom, čo slovenská kapela Gipsy Nicol nahrala jeho skladbu, pôvodne baladu Savo drom, a zverejnila ju na sociálnej platforme s videami, bez jeho súhlasu.