14.11.2023 SPRÁVY

Čo vláda napísala v programovom vyhlásení o Rómoch?

Foto: Gipsy Television

Vláda predstavila a schválila svoje programové vyhlásenie. Osobitnú, krátku, časť venovala Rómom. 

"Vláda si plne uvedomuje, že marginalizované komunity, osobitne rómska, sú vystavené prejavom a prístupom, ktoré nemajú miesto vmodernej demokratickej spoločnosti, tieto prejavy a prístupy odmieta," píše sa v úvode Programového vyhlásenia vlády. 

Tá ale zároveň dodáva, že milióny eur z eurofondov, štátneho rozpočtu a iných zdrojov nepomohli lepšiť životnú úroveň Rómov, ich vzdelanosť či uplatniteľnosť na pracovnom trhu. Vláda zároveň naznačuje možné zneužívanie eurofondov a neefektívne kontroly. 

"Vláda preto nemôže akceptovať stratégiu pomoci marginalizovanej rómskej komunite bez relevantného zhodnotenia účinnosti vynaložených personálnych, inštitucionálnych a finančných kapacít. Vláda je rozhodnutá pokračovať len v takých projektoch a stratégii podpory marginalizovanej rómskej komunity, ktoré sa osvedčili a priniesli merateľný efekt," uvádza sa v Programovom vyhlásení vlády. 

Kabinet Roberta Fica zároveň píše v PVV, že ho bude zaujímať možnosť, obzvlášť motivácie zapojenia členov marginalizovaných skupín do pracovného trhu, ktorý je dnes podľa vlády poznačený nedostatkom pracovnej sily. Vláda v dokumente uviedla, že je pripravená, berúc na zreteľ všetky špecifiká marginalizovanej rómskej komunity, realizovať vo svojej politike k marginalizovaným skupinám filozofiu rovnováhy medzi právami a povinnosťami dotknutých osôb.

Pozrite si zábery z rokovania vlády, pred schválením Programového vyhlásenia.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Andrej Kiska nám ukázal modely, ktoré navrhli aj rómski dizajnéri a ušili rómske krajčírky.

Bývalý prezident SR Andrej Kiska vytvoril filantropický projekt, ktorý ponúka pohľad na fascinujúcu kolekciu odevov, ale umožňuje aj pomôcť zmeniť osud ľudí, ktorí žijú v osadách.

Showbiz

Druhá séria obľúbeného seriálu Iveta je nakrútená. Alžbeta Ferencová dostáva ponuky.

Pred tromi týždňami padla posledná klapka pri nakrúcaní 2. série najsledovanejšieho jojkárskeho seriálu roka 2023. Iveta sa už čoskoro objaví opäť na televíznych obrazovkách.