14.11.2023 SPRÁVY

Čo vláda napísala v programovom vyhlásení o Rómoch?

Foto: Gipsy Television

Vláda predstavila a schválila svoje programové vyhlásenie. Osobitnú, krátku, časť venovala Rómom. 

"Vláda si plne uvedomuje, že marginalizované komunity, osobitne rómska, sú vystavené prejavom a prístupom, ktoré nemajú miesto vmodernej demokratickej spoločnosti, tieto prejavy a prístupy odmieta," píše sa v úvode Programového vyhlásenia vlády. 

Tá ale zároveň dodáva, že milióny eur z eurofondov, štátneho rozpočtu a iných zdrojov nepomohli lepšiť životnú úroveň Rómov, ich vzdelanosť či uplatniteľnosť na pracovnom trhu. Vláda zároveň naznačuje možné zneužívanie eurofondov a neefektívne kontroly. 

"Vláda preto nemôže akceptovať stratégiu pomoci marginalizovanej rómskej komunite bez relevantného zhodnotenia účinnosti vynaložených personálnych, inštitucionálnych a finančných kapacít. Vláda je rozhodnutá pokračovať len v takých projektoch a stratégii podpory marginalizovanej rómskej komunity, ktoré sa osvedčili a priniesli merateľný efekt," uvádza sa v Programovom vyhlásení vlády. 

Kabinet Roberta Fica zároveň píše v PVV, že ho bude zaujímať možnosť, obzvlášť motivácie zapojenia členov marginalizovaných skupín do pracovného trhu, ktorý je dnes podľa vlády poznačený nedostatkom pracovnej sily. Vláda v dokumente uviedla, že je pripravená, berúc na zreteľ všetky špecifiká marginalizovanej rómskej komunity, realizovať vo svojej politike k marginalizovaným skupinám filozofiu rovnováhy medzi právami a povinnosťami dotknutých osôb.

Pozrite si zábery z rokovania vlády, pred schválením Programového vyhlásenia.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Rómovia nechcú pracovať, poberajú rôzne sociálne dávky, či dostávajú byty zadarmo. Aká je realita?

Nechcú pracovať, poberajú rôzne sociálne dávky, či dostávajú byty zadarmo. Toto si vraj majorita myslí o Rómoch. Tvrdia to odborníci aj osobnosti, ktorých sme sa pýtali na ich skúsenosti. 

Showbiz

Zbalil si kufre a odišiel bývať do Španielska. Navštívili sme Igora Kmeťa mladšieho.

Igor Kmeťo mladší urobil vo svojom živote zásadnú zmenu. Zbalil si kufre a odišiel bývať do Španielska. Čo je dôvodom sa dozviete v reportáži.