Bratislava, 17.11.2015 SPRÁVY

Čo priniesol November ´89 slovenským Rómom?

foto novinky.cz

V novembri 1989 námestia miest zaplnili ľudia štrngajúci s kľúčmi. Vyjadrili takto svoj nesúhlas s vtedajším režimom a viedla ich k tomu túžba po lepšom živote. Nežná revolúcia nepriniesla len slobodu prejavu, či možnosť vycestovať do zahraničia bez obmedzení, ale aj ďalšie zmeny, ktoré majú pre smerovanie Slovenska veľký význam.

Premiér Robert Fico sa podľa svojich slov netají názorom, že pred rokom 1989 mnoho ľudí pracovalo poctivo, čo je hodné úcty a nasledovania. "Vytvárali tým hodnoty, na ktorých vznikala aj samostatná Slovenská republika," uviedol na dnešnom stretnutí so študentmi vysokých škôl. Sú však aj fakty, ktoré "boli zlé a treba ich odsúdiť".

Čo ale priniesol November´89 slovenským Rómom? Pozrite si unikátny dokument organizácie eduRoma, ktorá porovnáva situáciu Rómov pred a po roku 1989.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Prvé tohtoročné správy Hiri. Boli sme opäť za Rómami.

V hiri dnes uvidíte: Prezidentka Zuzana Čaputová udelila štátne vyznamenanie učiteľke a odborníčke na rómsky jazyk. Predstavíme vám rodinu, ktorá búra všetky stereotypy a mýty o Rómoch. Zisťovali sme podrobnosti o avizovanom zlúčení KULTMINOR s inými fondami. S kamerou sme navštívili speváčku Vanesu Horákovú. Milé diváčky a diváci, vitajte pri sledovaní správ Hiri.

Showbiz

Hudobník Milan Kroka odkázal Gipsy Nicol a ďalším kapelám: Je to krádež, sprostá krádež.

Milan Kroka patrí v susednom Česku k najuznávanejším spevákom, hudobníkom a skladateľom rómskych piesní. Nervy mu ale praskli potom, čo slovenská kapela Gipsy Nicol nahrala jeho skladbu, pôvodne baladu Savo drom, a zverejnila ju na sociálnej platforme s videami, bez jeho súhlasu.