08.08.2023 SHOWBIZ

Esma Redžepova: Keby žila, dnes by mala 80 rokov. Čo ste o legende nevedeli?

Foto: E. Redžepova

Dnes by svet mohol oslavovať 80. narodeniny jednej z najvýraznejších postáv macedónskej hudby - Esmi Redžepovej. Esma, ktorá nás bohužiaľ opustila pred niekoľkými rokmi, je stále živo pripomínaná ako kráľovná rómskej hudby a ako jedna z najväčších hudobných ikon.

Esma Redžepova Teodosievska sa narodila 8. augusta 1943 v Skopje. Už od mladosti sa jej život točil okolo hudby. Jej hlas, prenikavý a vášnivý, sa stal nezameniteľným znakom rómskej hudby nielen v Macedónsku, ale aj mimo jeho hraníc. Esma bola nie len talentovanou speváčkou, ale aj vášnivou obhajkyňou práv Rómov a bojovala za ich integráciu do spoločnosti.

Redžepova za svoju kariéru nahrala viac ako 500 piesní a účinkovala v niekoľkých filmoch. Jej piesne, ako "Čaje Šukarije" alebo "Dželem, Dželem" sú dodnes synonymom pre rómsku hudobnú tradíciu. Jej zásluhy však siahajú ďaleko za hudobný svet. Esma a jej manžel Stevo Teodosievski adoptovali a vychovávali viac ako 40 detí, často z marginalizovaných rómskych komunít, a poskytli im vzdelanie a lepšie životné podmienky.

Osobitný dôraz kládla na význam hudby vo vzdelávaní a jej schopnosti prelomiť kultúrne a sociálne bariéry. Esma bola nielen speváčkou, ale aj aktivistkou, matkou a symbolom nádeje pre mnohých. 

Hoci Esma Redžepova medzi nami už nie je, zomrela vo veku 73 rokov, jej odkaz a hudba budú navždy žiť. Jej príspevok k hudbe a spoločnosti je totiž nesmrteľný. Pripomeňme si jej nesmrteľné melódie, vášeň a odhodlanie, ktoré zanechala svetu.

Redžepova koncertovala aj na Slovensku.

Speváčku Esmeu Redžepovu mohli vidieť Slováci v roku 2010. Vtedy vystúpila v Trebišove v rámci festivalu Gypsy Fest. Práve tam nám poskytla rozhovor, ktorý bol súčasťou dokumentárneho filmu o festivale.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Organizácie sa môžu uchádzať 150-tisícovú dotáciu. Financie sú určené na starostlivosť o deti.

Organizácie sa môžu uchádzať 150-tisícovú dotáciu. Financie sú určené na starostlivosť o deti z rómskych komunít vo veku od nula do šesť rokov. 

Showbiz

Exkluzívny záznam vystúpenia speváka Ricarda Kwieka na Gipsy Television.

Ricrado Kwiek, svetová hudobná hviezda rómskeho pôvodu, má za sebou fascinujúci príbeh. Narodený v Poľsku a so silnými rodinnými väzbami v Nemecku, kde jeho predkovia žili viac ako 50 rokov. Kwiek je viac než len spevák. Je to človek s hlbokými koreňmi a vášňou pre svoju kultúru.