13.11.2023 SPRÁVY

Novým rómskym splnomocnencom je Alexander Daško.

Foto: Dennik N/ Daniel Vražda

Novým splnomocnencom vlády SR pre rómske komunity sa stal Alexander Daško. Vláda v pondelok schválila jeho menovanie. Funkcie sa ujme v utorok, 14. novembra. 

Alexander Daško sa narodil v osade v Čiernom Balogu ako najmladší z 13 detí. V chatrči nežil, jeho otca považovali za tamojšieho vajdu. 

Daško ukončil konzervatórium v Žiline. Neskôr absolvoval štúdium na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela. V Banskej Bystrici pravidelne organizuje podujatie - festival Cigánsky oheň. Má vlastnú hudobnú školu pre talentované rómske i nerómske deti SZUŠ - LAVUTA.

Daško kandidoval v komunálnych voľbách v roku 2018 za koalíciu Smer-SR, SNS na post mestského poslanca. O dva roky neskôr kandidoval aj za poslanca NR SR. Na kandidátke Smeru bol na 127 mieste. Dostal  ocenenia, napríklad od nadácie Úsmev ako dar, od Otta von Habsburga či aj šéfa ruskej dumy Borisa Grizlova. 

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Andrej Kiska nám ukázal modely, ktoré navrhli aj rómski dizajnéri a ušili rómske krajčírky.

Bývalý prezident SR Andrej Kiska vytvoril filantropický projekt, ktorý ponúka pohľad na fascinujúcu kolekciu odevov, ale umožňuje aj pomôcť zmeniť osud ľudí, ktorí žijú v osadách.

Showbiz

Druhá séria obľúbeného seriálu Iveta je nakrútená. Alžbeta Ferencová dostáva ponuky.

Pred tromi týždňami padla posledná klapka pri nakrúcaní 2. série najsledovanejšieho jojkárskeho seriálu roka 2023. Iveta sa už čoskoro objaví opäť na televíznych obrazovkách.