13.11.2023 SPRÁVY

Novým rómskym splnomocnencom je Alexander Daško.

Foto: Dennik N/ Daniel Vražda

Novým splnomocnencom vlády SR pre rómske komunity sa stal Alexander Daško. Vláda v pondelok schválila jeho menovanie. Funkcie sa ujme v utorok, 14. novembra. 

Alexander Daško sa narodil v osade v Čiernom Balogu ako najmladší z 13 detí. V chatrči nežil, jeho otca považovali za tamojšieho vajdu. 

Daško ukončil konzervatórium v Žiline. Neskôr absolvoval štúdium na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela. V Banskej Bystrici pravidelne organizuje podujatie - festival Cigánsky oheň. Má vlastnú hudobnú školu pre talentované rómske i nerómske deti SZUŠ - LAVUTA.

Daško kandidoval v komunálnych voľbách v roku 2018 za koalíciu Smer-SR, SNS na post mestského poslanca. O dva roky neskôr kandidoval aj za poslanca NR SR. Na kandidátke Smeru bol na 127 mieste. Dostal  ocenenia, napríklad od nadácie Úsmev ako dar, od Otta von Habsburga či aj šéfa ruskej dumy Borisa Grizlova. 

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Klavirista Miroslav Rác bude spolupracovať so slávnym režisérom Stevenom Spielbergom.

Uznávaný režisér, ktorý patrí k špičke svetovej kinematografie, vraj chystá nový film o holokauste. Hudbu doň má komponovať Róm z Levíc. S Miroslav Rácom sa rozprávala redaktorka Ivana Cibuľová.

Showbiz

MINÚTA PRAVDY: Raper Franto nás pobavil svojím humorom!

V najnovšej epizóde našej rubriky “Minúta pravdy” sme sa stretli s raperom Frantom, známym aj ako P.A.T., ktorý nás prekvapil svojím humorom a sebairóniou.