13.06.2020 SPRÁVY

Už pred 19 rokmi splnomocnenec Danihel upozornil, že peniaze určené pre Rómov idú inam.

Reprofoto: TASR/Gipsy Television

Pred 19 rokmi vtedajší vládny splnomocnenec pre riešenie problémov rómskej národnostnej menšiny Vincent Danihel upozornil, že jeho prácu maril vtedajší podpredseda vlády Pál Csáky (SMK). Článok je súčasťou nášho spravodajského cyklu Historický kalendár.

Úsilie bývalého splnomocnenca vlády pre riešenie problémov rómskej národnostnej menšiny Vincenta Danihela marila kancelária podpredsedu vlády SR pre ľudské a menšinové práva  a regionálny rozvoj Pála Csákyho (SMK) a sekcia pre ľudské práva, menšiny a regionálny rozvoj Úradu  vlády. Konštatuje sa to v otvorenom liste V. Danihela, ktorý poslancom poslal 13. júna 2001.  

Takmer 2 milióny eur určených pre Rómov malo ísť inam.

Vtedajší vicepremiér Csáky mal podľa Danihela cit a vzťah na riešenie problémov len maďarskej národnostnej menšiny, ktorej je príslušníkom. Napriek Danihelovmu nesúhlasu značná časť peňazí, určených na riešenie rómskej problematiky zo štátneho rozpočtu a ďalších zdrojov, išla na projekty, ktoré neriešili priamo situáciu Rómov.

Bývalý splnomocnenec Danihel trval na tom, aby bol informovaný o použití 1,8 milióna eur určených na projekt Minority Tolerance Programme a s financiami grantu Svetovej banky na dobudovanie sekretariátu splnomocnenca vlády SR a zriadenie jeho detašovaného pracoviska v Košiciach. Keď na tieto otázky nedostal odpoveď, verejne vyslovil podozrenie, že P. Csáky používa finančné prostriedky netransparentne.

Pál Csáky a Vincent Danihel. Zdroj: TASR

Ako ďalej uviedol v otvorenom liste, v súvislosti s faktom, že splnomocnenca odvolala osoba ním podozrievaná, vzniká oprávnená otázka zo strany rómskej komunity, a možno aj európskeho spoločenstva, o dôveryhodnosti člena vlády, zodpovedného za menšinové otázky.

Bývalý splnomocnenec Danihel sa domnieval, že sociálne nepokoje rómskej menšiny prameniace z veľmi vysokej nezamestnanosti, biedy a nedôstojných životných podmienok sú pred dvermi a túto skutočnosť nemôžu odvrátiť semináre a konferencie organizované podpredsedom vlády iba pre momentálny efekt. Bez ohľadu na súčasný stav však podľa Danihela zostáva nezvratnou skutočnosťou, že po prvýkrát v histórii Slovenska a Európy bol v marci roku 1999  do takej významnej štátnej funkcie vymenovaný Róm. Danihelovou nástupkyňou bola Klára Orgovánová.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Vyhlásili 12. ročník ocenenia Roma Spirit.

Cieľom podujatia je podľa organizátorov vyzdvihnúť a oceniť výnimočné osobnosti a organizácie, ktoré sa aktívne podieľajú na zlepšení situácie rómskej menšiny a spolužitia Rómov a Nerómov na Slovensku.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. prehovoril. Prekonal som koronavírus!

Igor Kmeťo ml. mal pozitívny test na Covid-19. Na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch bol hospitalizovaný 8 dní, 11 dní mal vysoké teploty.