FRANCÚZSKO: Eurokomisárka Redingová urobila "kopanec"

Paríž 15. septembra 2010 (TASR) - Francúzsky minister pre európske záležitosti Pierre Lellouche obvinil dnes eurokomisárku Viviane Redingovú, že urobila "kopanec", keď prirovnala francúzsku politiku deportácií Rómov k udalostiam v druhej svetovej vojne.

Vyjadril sa vo vysielaní rádia RTL. "Tón, ktorý zaujala k tejto záležitosti...tak sa nehovorí k veľkému národu," zdôraznil. Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo Viviane Redingová pohrozila v utorok Francúzsku súdnym procesom pre deportácie Rómov do Bulharska a Rumunska. "To, ako si ... počína francúzska vláda, je hanbou.... Som presvedčená, že (Európska) komisia nemá inú možnosť, než podniknúť právne kroky, a to hneď v dvoch prípadoch. Jedným je diskriminačné správanie Francúzska voči určitej komunite, druhým je previnenie sa proti smernici o voľnom pohybe osôb v rámci (Európskej) únie.

Moja trpezlivosť je v koncoch, čo je veľa, to je veľa. Som šokovaná - Európa zažíva niečo, čo som si myslela, že počas druhej svetovej vojny zažila naposledy," povedala v utorok Redingová. Počas druhej svetovej vojny bolo v nacistických koncentračných táboroch povraždených na 500.000 Rómov. Francúzsko od začiatku tohto roka deportovalo z krajiny vyše 8000 zahraničných Rómov.

Fotogaléria:

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Biely dom podporuje úplný zákaz TikToku. Čo to znamená pre Slovensko?

Biely dom podporil návrh zákona, ktorý by v Spojených štátoch umožnil úplne zakázať čínsku aplikáciu TikTok na zdieľanie videí. Vyhlásil to poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

Showbiz

Známe osobnosti vám prajú krásne Vianoce.

Známe osobnosti ako napríklad duo Mamuko Berci, pästiar František Tankó, speváčka Gitana, raper Boki či europoslancec Peter Pollák Vám, našim čitateľom a divákom, prajú krásne Vianoce. Pýtali sme sa ich aj nato, ako budú tráviť najkrajšie sviatky v roku.