FRANCÚZSKO: Eurokomisárka Redingová urobila "kopanec"

Paríž 15. septembra 2010 (TASR) - Francúzsky minister pre európske záležitosti Pierre Lellouche obvinil dnes eurokomisárku Viviane Redingovú, že urobila "kopanec", keď prirovnala francúzsku politiku deportácií Rómov k udalostiam v druhej svetovej vojne.

Vyjadril sa vo vysielaní rádia RTL. "Tón, ktorý zaujala k tejto záležitosti...tak sa nehovorí k veľkému národu," zdôraznil. Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo Viviane Redingová pohrozila v utorok Francúzsku súdnym procesom pre deportácie Rómov do Bulharska a Rumunska. "To, ako si ... počína francúzska vláda, je hanbou.... Som presvedčená, že (Európska) komisia nemá inú možnosť, než podniknúť právne kroky, a to hneď v dvoch prípadoch. Jedným je diskriminačné správanie Francúzska voči určitej komunite, druhým je previnenie sa proti smernici o voľnom pohybe osôb v rámci (Európskej) únie.

Moja trpezlivosť je v koncoch, čo je veľa, to je veľa. Som šokovaná - Európa zažíva niečo, čo som si myslela, že počas druhej svetovej vojny zažila naposledy," povedala v utorok Redingová. Počas druhej svetovej vojny bolo v nacistických koncentračných táboroch povraždených na 500.000 Rómov. Francúzsko od začiatku tohto roka deportovalo z krajiny vyše 8000 zahraničných Rómov.

Fotogaléria:

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Klavirista Miroslav Rác bude spolupracovať so slávnym režisérom Stevenom Spielbergom.

Uznávaný režisér, ktorý patrí k špičke svetovej kinematografie, vraj chystá nový film o holokauste. Hudbu doň má komponovať Róm z Levíc. S Miroslav Rácom sa rozprávala redaktorka Ivana Cibuľová.

Showbiz

MINÚTA PRAVDY: Raper Franto nás pobavil svojím humorom!

V najnovšej epizóde našej rubriky “Minúta pravdy” sme sa stretli s raperom Frantom, známym aj ako P.A.T., ktorý nás prekvapil svojím humorom a sebairóniou.