Vicepremiér Rudolf Chmel bol online


Bratislava 1.marca 2011 (Gipsy Television/ Katarína Mrňová) - Gipsy Television vám opäť ponúkla možnosť pýtať sa, tento raz podpredsedu vlády SR pre menšiny Rudolfa Chmela. 

Diskusia je ukončená

Dobry den, chcem sa opytat preco ste Romom na kulturu dali tak malo a Madarom opat tak vela. Viem, su najpocetnejsia mensina, no my sme druha a dostali sme ovela menej. Rozdelili ste to nespravodlivo, vieme z ktorej strany ste, ale uvedomte si, ze aj Romovia su volici a aj toto si budu pamatat.

Marek Makus

Marek Makus

Neviem odkiaľ máte takéto informácie, podľa mňa úplne skreslené. Úrad podpredsedu vlády SR pre ľudské práva a národnostné menšiny začal svoju činnosť až začiatkom tohto roka. Koncom januára sme zverejnili výzvu na predkladanie žiadostí na rok 2011 – Kultúra národnostných menšín. V týchto dňoch bude zverejnená výzva aj na predkladanie žiadostí na projekty v oblasti ľudských práv. Tieto výzvy majú stanovené presné pravidlá a o žiadostiach budú rozhodovať komisie zložené hlavne z príslušníkov národnostných menšín v snahe zabezpečiť čo najspravodlivejšie a najtransparentnejšie prerozdelenia finančných prostriedkov určených na tieto účely.

Pán vicepremiér, viete o tom že kompletne všetci Rómovia v osadách na Východe fetujú toulén? Zaujimalo by ma čo by ste navrhovali s tým urobiť?

Ján Čonka

Aj ostatných dvadsať rokov v nových politických, spoločenských a ekonomických podmienkach ešte stále napriek rôznym snahám neprinieslo nič, čo by výrazne zmenilo stav aký opisujete. Dávať vyhlásenia a kadečo sľubovať je nezodpovedné, jedine spolupráca štátu (v uvedenom prípade hlavne rezorty zdravotníctva a vnútra), samospráv, mimovládnych organizácií, aktivistov, cirkevných inštitúcií a ďalších môže prispieť k náprave, ale musí tam byť aj záujem zo strany dotknutých osôb, ktorých sa pomoc týka.

Pán vícepremier, podľa mňa je jediná cesta pre zlepšenie kriminality, pre lepšiu vzdelanosť, aby Rómovia lepšie zapadli do spoločnosti: kresťanstvo a viera v Boha, nechcete finančne podporovať rómske kresťanské zbory? Rómovia tam prestávajú piť, fajčiť, kradnúť.

Ján Čonka

Akýkoľvek prospešný projekt má šancu na podporu, preto sú vytvorené programy aj na finančnú podporu týchto aktivít zo strany štátu. Konkrétne napríklad program Kultúra národnostných menšín, kde žiadosti o podporu po splnení všetkých podmienok môžu podávať aj cirkevné inštitúcie. Informácie o týchto programoch sú uverejnené aj na webovej stránke www.vicepremier.sk.

Prajem pekny den pán vicepremier, u Rómov na východe je momentalne taká zlá situácia, že nikto Vám nemá požičať 2,-Eura, nemyslíte sa že môžu začať štrajky a rabovanie ?

Ján Čonka

Štát má vytvorené mechanizmy, ako pomôcť ľuďom, ktorí sa nie vlastnou vinou dostali do stavu sociálnej či finančnej núdze. Myslím si, že nie je namieste dramatizovať situáciu a vyhrocovať vášne hrozbami štrajkov či rabovaním. Na akúkoľvek nelegálnu činnosť sú v demokratickej spoločnosti zákonné spôsoby, ako jej zabrániť a ako chrániť životy a majetok občanov.


Najčítanejšie