24.04.2020 Zaujímavosti

V moslimskom svete sa začal pôstny mesiac ramadán.

Foto: Mohamed Hassan

Pre približne 1,6 miliardy moslimov na celom svete sa v piatok začal posvätný pôstny mesiac ramadán. Vzhľadom na karanténne opatrenia súvisiace s koronavírusovou pandémiou sú však mešity v mnohých krajinách zatvorené a zakázané je aj zhromažďovanie sa na verejnosti.

"Bolí ma, že začíname tento mesiac za okolností, ktoré nám zabraňujú modliť sa spolu v mešitách," uviedol saudskoarabský kráľ Salmán vo vyhlásení citovanom tlačovou agentúrou DPA. Panovník v ňom zároveň ocenil zdravotníckych pracovníkov i bezpečnostné zložky a poďakoval sa im za skvelú prácu.

V Saudskej Arábii ležia Mekka a Medina, dve najposvätnejšie miesta islamu. Väčšina arabských krajín vrátane Kuvajtu, Kataru, Tuniska, Libanonu, Egypta, Spojených arabských emirátov (SAE) a sunnitskej moslimskej menšiny v Iraku taktiež ohlásila, že ramadán sa začal v piatok - teda štvrtkovým západom slnka.

Začiatok i koniec islamských mesiacov sa určuje na základe zhliadnutia mesačného novu. Omán oznámil, že polmesiac ešte nebol spozorovaný, takže ramadán sa v tomto sultanáte začne až v sobotu, čiže piatkovým západom slnka. Vo väčšine blízkovýchodných krajín so silným moslimským vplyvom je zavedený prísny zákaz nočného vychádzania a rodinných návštev v súlade s požiadavkami odstupu medzi ľuďmi; týka sa to napríklad Egypta, SAE, Tuniska či Maroka.

Počas ramadánu sa moslimovia musia od brieždenia do súmraku zdržať jedenia, pitia a fajčenia. Pobožní moslimovia tiež vykonávajú špeciálne večerné modlitby známe ako taráwíh, hoci tohto roku sa nebudú môcť uskutočniť v mešitách.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.