07.07.2020 Zaujímavosti

Slovákom čokoláda chutí! Vlani jej každý obyvateľ zjedol 3,4 kg.

Ilustračné foto

Celková spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na Slovensku podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR v roku 2019 dosiahla 3,4 kg na obyvateľa. V súhrne to predstavovalo približne 18,5 tisíca ton.

„Spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na Slovensku posledné roky klesá. Treba si však uvedomiť, že čokoláda je tiež súčasťou spotreby cukrárskych výrobkov, ktorých ročne skonzumujeme porovnateľné množstvo ako čokolády a čokoládových cukroviniek,“ uviedol Róbert Vlačuha, riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva Štatistického úradu SR.

Najvyššiu spotrebu čokolády na obyvateľa dosiahlo Slovensko v rokoch 2012 a 2014, kedy každý občan SR bez rozdielu veku v priemere za rok skonzumoval 5,1 kg čokolády alebo čokoládových cukroviniek. V medzinárodnom porovnaní majú najväčšiu spotrebu čokolády Švajčiari na úrovni 9 kg na obyvateľa a Nemci na úrovni 7,8 kg za rok.

Čokoláda sa vyrába z plodov kakaovníka. Experti na túto komoditu posudzujú kvalitu čokolády podľa odrody kakaových bôbov, obsahu kakaového masla a cukru. Podľa odborníkov ideálny základ zloženia kvalitnej čokolády sú kakaové bôby spracované do kakaovej hmoty a prírodný cukor.

Slovensko tiež obchoduje s čokoládou, na Slovensko sa minulý rok priviezlo 46,2 tisíca ton čokolády, čo predstavovalo hodnotu 219,6 milióna euro. Najväčší objem čokolády sa doviezol z Českej republiky, Nemecka, Francúzska, Rakúska a Poľska. Súčasne sa zo Slovenska vyviezlo spolu 54,4 tisíca ton čokolády v hodnote necelých 211 miliónov euro. Najviac čokolády a čokoládových cukroviniek sa vyviezlo do Maďarska, Českej republiky, Poľska, Rakúska a do Veľkej Británie.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Na Luníku IX. si prvé dve rodiny postavia domy. Starosta avizuje aj nové byty.

Luník IX. je jednou z dvadsiatich dvoch mestských častí mesta Košice. Žije tam značná časť Rómov. Lokalita je známa zdevastovanými bytovkami a komunálnym odpadom, ktorý sa hromadil v okolí obydlí.

Showbiz

VIDEO: Transexuálka Jarka sa za noc stala hviezdou. Nakrútila už aj videoklip.

Transexuálka Jarka sa v priebehu niekoľkých týždňov dostala do pozornosti mnohých Rómov. Dôvodom sú jej živé videá, ktoré v priebehu niekoľkých hodín majú desaťtisícové vzhliadnutia.