07.07.2020 Zaujímavosti

Slovákom čokoláda chutí! Vlani jej každý obyvateľ zjedol 3,4 kg.

Ilustračné foto

Celková spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na Slovensku podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR v roku 2019 dosiahla 3,4 kg na obyvateľa. V súhrne to predstavovalo približne 18,5 tisíca ton.

„Spotreba čokolády a čokoládových cukroviniek na Slovensku posledné roky klesá. Treba si však uvedomiť, že čokoláda je tiež súčasťou spotreby cukrárskych výrobkov, ktorých ročne skonzumujeme porovnateľné množstvo ako čokolády a čokoládových cukroviniek,“ uviedol Róbert Vlačuha, riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva Štatistického úradu SR.

Najvyššiu spotrebu čokolády na obyvateľa dosiahlo Slovensko v rokoch 2012 a 2014, kedy každý občan SR bez rozdielu veku v priemere za rok skonzumoval 5,1 kg čokolády alebo čokoládových cukroviniek. V medzinárodnom porovnaní majú najväčšiu spotrebu čokolády Švajčiari na úrovni 9 kg na obyvateľa a Nemci na úrovni 7,8 kg za rok.

Čokoláda sa vyrába z plodov kakaovníka. Experti na túto komoditu posudzujú kvalitu čokolády podľa odrody kakaových bôbov, obsahu kakaového masla a cukru. Podľa odborníkov ideálny základ zloženia kvalitnej čokolády sú kakaové bôby spracované do kakaovej hmoty a prírodný cukor.

Slovensko tiež obchoduje s čokoládou, na Slovensko sa minulý rok priviezlo 46,2 tisíca ton čokolády, čo predstavovalo hodnotu 219,6 milióna euro. Najväčší objem čokolády sa doviezol z Českej republiky, Nemecka, Francúzska, Rakúska a Poľska. Súčasne sa zo Slovenska vyviezlo spolu 54,4 tisíca ton čokolády v hodnote necelých 211 miliónov euro. Najviac čokolády a čokoládových cukroviniek sa vyviezlo do Maďarska, Českej republiky, Poľska, Rakúska a do Veľkej Británie.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Situáciu v rómskych osadách monitorujú aj asistenti podpory zdravia.

V dovolenkovom období, keď evidujeme zvýšený pohyb ľudí, je monitorovanie výskytu ochorenia COVID-19 stále aktuálne a nevyhnutné. Preto ministerstvo zdravotníctva podporuje aktivity, ktoré prispievajú k prehľadnosti epidemiologickej situácie na Slovensku.

Showbiz

Kráľovná rómskej hudby Esma Redžepová by oslávila 77. narodeniny.

Macedónska speváčka, Esma Redžepová by 8. augusta oslávila 77. narodeniny. Slávna speváčka zomrela pred štyrmi rokmi.