Košice, 14.04.2015 Zaujímavosti

Romathan oslavuje. Unikátne rómske divadlo má 23 rokov!

foto Romathan

Rómske profesionálne divadlo Romathan oslávi v máji 23. výročie svojho vzniku. Za ten čas vychovalo desiatky skvelých hercov, tanečníkov a muzikantov.

Podľa webovej stránky Romathanu, za vznik profesionálneho divadla môže iniciatíva rómskych a nerómskych intelektuálov. Návrh za jeho zriadenie predniesla poslankyňa Národnej rady Anna Koptová. Poslanci o jej návrhu rozhodovali na poslednej decembrovej schôdzi parlamentu. Za vznik rómskeho profesionálneho divadla hlasovalo zo 102 prítomných zákonodarcov 53.

Romathan má vo svojom repertoári viaceré rozprávky od Daniely Hivešovej-Šilanovej. Napríklad Kto je na svete najkrajší, Srdce matky - Dajakero jilo, Princezná Jolanka a smelý Jožko, Prešibaná rodinka či Čertovský čapáš. "Máme okolo 120 predstavení ročne z toho tri premiéry. V súčasnosti je 35-členný kolektív divadla." povedal pre Gipsy Television riaditeľ divadla Karel Adam.

Najvýraznejšou osobnosťou divadla je herec a režisér Milan Godla. Romathan vychoval aj ďalšie osobnosti, ako napríklad Mariána Baloga, Jozefa Ferka, Žanetu Štipákovú či herca a tanečníka Róberta Bikára.Divadlo malo viac ako 60 premiér, herci odohrali cez tisíc predstavení. Romathan absolvoval stovky zájazdov na Slovensku i v zahraničí. Od roku 2002, po transformácii krajov, je v riadení Košického samosprávneho kraja.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RTVS odvysiela dokumenty o Rómoch i novú rozhlasovú hru. ČT venovala Rómom minimálny vysielací čas.

Rozhlas a televízia Slovenska zaradila do programovej štruktúry k Medzinárodnému dňu Rómov, niekoľko programov.

Showbiz

PITINGO: Španielsky Róm, ktorý nosil kufre. Dnes je z neho medzinárodná spevácka hviezda.

Živil sa ako zmrzlinár, ale aj ako nosič kufrov na letisku. Dnes je z neho rešpektovaná hviezda, ktorá má fanúšikov po celom svete. Dôvodom je jeho fascinujúci hlas a vlastný hudobný štýl.