27.05.2020 Zaujímavosti

Nórsky parlament schválil možnosť umelého oplodnenia pre slobodné ženy.

Ilustračné foto

Nórsky parlament novelizoval zákon, podľa ktorého budú môcť slobodné ženy podstúpiť umelé oplodnenie a prijať vajíčka od darkýň za účelom reprodukcie. Zákon tiež legalizuje darcovstvo vajíčok.

Zmena pôvodného zákona, ktorý bol v platnosti už 16 rokov, prišla po kampani opozičných strán. Zákon bol tiež predmetom vášnivých debát a diskusie sa napríklad týkali názoru, či sa rodičia môžu rozhodnúť pre interrupciu, ak v rannom štádiu tehotenstva zistia, že plod má chromozómovú abnormalitu.

Proti novele boli dlhodobo kresťanskí demokrati, ktorí brzdili akékoľvek zmeny zákona výmenou za možnosť pripojenia sa ku konzervatívnej vládnej koalícii, ktorá novelu rovnako odmietala. Zmeny sa týkajú tiež vyšetrení ultrazvukom počas prvých troch mesiacov tehotenstva a krvných testov na zistenie genetických abnormalít plodu.

Menšinovú vládu, ktorú tvorí Kresťanskodemokratická strana (KRF, Kristelig Folkeparti) Liberálna strana (Venstre) a Konzervatívna strana (Höyre) prehlasovali ľavicovo orientované strany a niektorí členovia krajnej pravice. Počas hlasovania v historickej budove parlamentu boli poslanecké lavice oddelené plexisklom, aby sa predišlo prípadnému riziku šírenia nového druhu koronavírusu.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Úrad splnomocnenkyne vlády chcú presunúť pod Matovičov úrad.

Úrad splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity si chce zobrať pod svoje krídla premiér Igor Matovič. Dôvodom má byť posilnenie úradu a jeho kompetencií.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. tvrdí, že COVID-19 nie je náhoda!

Nový koronavírus sa nevyhýba ani umelcom. Infekčné ochorenie prekonal aj spevák Igor Kmeťo mladší. Pred časom bol hospitalizovaný na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch.