27.05.2020 Zaujímavosti

Nórsky parlament schválil možnosť umelého oplodnenia pre slobodné ženy.

Ilustračné foto

Nórsky parlament novelizoval zákon, podľa ktorého budú môcť slobodné ženy podstúpiť umelé oplodnenie a prijať vajíčka od darkýň za účelom reprodukcie. Zákon tiež legalizuje darcovstvo vajíčok.

Zmena pôvodného zákona, ktorý bol v platnosti už 16 rokov, prišla po kampani opozičných strán. Zákon bol tiež predmetom vášnivých debát a diskusie sa napríklad týkali názoru, či sa rodičia môžu rozhodnúť pre interrupciu, ak v rannom štádiu tehotenstva zistia, že plod má chromozómovú abnormalitu.

Proti novele boli dlhodobo kresťanskí demokrati, ktorí brzdili akékoľvek zmeny zákona výmenou za možnosť pripojenia sa ku konzervatívnej vládnej koalícii, ktorá novelu rovnako odmietala. Zmeny sa týkajú tiež vyšetrení ultrazvukom počas prvých troch mesiacov tehotenstva a krvných testov na zistenie genetických abnormalít plodu.

Menšinovú vládu, ktorú tvorí Kresťanskodemokratická strana (KRF, Kristelig Folkeparti) Liberálna strana (Venstre) a Konzervatívna strana (Höyre) prehlasovali ľavicovo orientované strany a niektorí členovia krajnej pravice. Počas hlasovania v historickej budove parlamentu boli poslanecké lavice oddelené plexisklom, aby sa predišlo prípadnému riziku šírenia nového druhu koronavírusu.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Do dražby ide fľaša vína, ktoré dozrievalo vo vesmíre.

Fľaša červeného vína, ktorá viac než rok strávila na obežnej dráhe Zeme, pôjde do dražby. Britský aukčný dom Christie's odhaduje, že sa táto unikátna položka predá za približne 830.000 eur.

Showbiz

VIDEO: Toto vás dojme k slzám. Bendig prespieval pieseň Věry Bílej.

Potenciál tohto hudobného videa je veľký. Stotožnia sa s ním najmä rodiny a priatelia ľudí, ktorí už nie sú medzi nami.