25.02.2022 Zaujímavosti

Martin má zdravotný hendikep a pomáha väzňom. Jeho doterajšiu prácu ocenili.

Martin David má zdravotný hendikep, pomáha nielen väzňom, ale aj chudobným ľuďom distribúciou použitého oblečenia. Nedávno pomáhal aj pri nácvikoch programu pre pápeža Františka na Luníku IX. Aj preto získal ocenenie Dobrovoľník roka v Prešovskom kraji.

Martin David žije v osade a je veľkým príkladom pre svoje okolie. Pomáha väzňom a chudobným. Je pritom otcom šiestich detí a má už aj dve vnúčatá. On sám má zdravotný hendikep, je slabozraký.

„Keď som videl tie chudobné deti na osade, ako sú aj v zime nahé, veľmi mi ich bolo ľúto, bolelo ma to. Tak som začal pomáhať chudobným rodinám. Keď viem, že môžem niekomu pomôcť, cítim pokoj. Ja zoberiem aj od mojich detí a dám cudzím. Čo dostanem, s tým sa podelím. Nechcem si nahromaďovať veľké majetky, ja mám majetok v nebi,“ povedal ocenený dobrovoľník roka v Prešovskom kraji.

Martin preto teraz pomáha iným Rómom objaviť život, vlastnú sebahodnotu, ľudí okolo seba i Boha. Aby našli vlastné uplatnenie v živote. K dobrovoľníctvu ho povzbudzoval aj Martin Mekel, riaditeľ Gréckokatolíckej rómskej misie. Jednou zo zásad, ktoré uplatňuje pri práci s Rómami, je: Keď si dostal, dávaj! Pokladá za mylné, keď sa Rómom iba dáva a nič sa od nich spätne neočakáva. Aj takto si rómska misia vyformovala desiatky, ba stovky rómskych dobrovoľníkov.

„Naša spoločnosť čelí predsudkom, že Rómovia nechcú pracovať. Ja však poznám veľa Rómov, ktorí túžia po dôstojnej práci, mnohí z nich aj pracujú,“ tvrdí Ivana Németová, ktorá dobrovoľníka nominovala a momentálne pracuje ako koordinátorka rómskeho dobrovoľníctva v Inovačnom partnerskom centre, ktoré pôsobí v Prešovskom samosprávnom kraji.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Andrej Kiska nám ukázal modely, ktoré navrhli aj rómski dizajnéri a ušili rómske krajčírky.

Bývalý prezident SR Andrej Kiska vytvoril filantropický projekt, ktorý ponúka pohľad na fascinujúcu kolekciu odevov, ale umožňuje aj pomôcť zmeniť osud ľudí, ktorí žijú v osadách.

Showbiz

Druhá séria obľúbeného seriálu Iveta je nakrútená. Alžbeta Ferencová dostáva ponuky.

Pred tromi týždňami padla posledná klapka pri nakrúcaní 2. série najsledovanejšieho jojkárskeho seriálu roka 2023. Iveta sa už čoskoro objaví opäť na televíznych obrazovkách.