25.02.2022 Zaujímavosti

Martin má zdravotný hendikep a pomáha väzňom. Jeho doterajšiu prácu ocenili.

Martin David má zdravotný hendikep, pomáha nielen väzňom, ale aj chudobným ľuďom distribúciou použitého oblečenia. Nedávno pomáhal aj pri nácvikoch programu pre pápeža Františka na Luníku IX. Aj preto získal ocenenie Dobrovoľník roka v Prešovskom kraji.

Martin David žije v osade a je veľkým príkladom pre svoje okolie. Pomáha väzňom a chudobným. Je pritom otcom šiestich detí a má už aj dve vnúčatá. On sám má zdravotný hendikep, je slabozraký.

„Keď som videl tie chudobné deti na osade, ako sú aj v zime nahé, veľmi mi ich bolo ľúto, bolelo ma to. Tak som začal pomáhať chudobným rodinám. Keď viem, že môžem niekomu pomôcť, cítim pokoj. Ja zoberiem aj od mojich detí a dám cudzím. Čo dostanem, s tým sa podelím. Nechcem si nahromaďovať veľké majetky, ja mám majetok v nebi,“ povedal ocenený dobrovoľník roka v Prešovskom kraji.

Martin preto teraz pomáha iným Rómom objaviť život, vlastnú sebahodnotu, ľudí okolo seba i Boha. Aby našli vlastné uplatnenie v živote. K dobrovoľníctvu ho povzbudzoval aj Martin Mekel, riaditeľ Gréckokatolíckej rómskej misie. Jednou zo zásad, ktoré uplatňuje pri práci s Rómami, je: Keď si dostal, dávaj! Pokladá za mylné, keď sa Rómom iba dáva a nič sa od nich spätne neočakáva. Aj takto si rómska misia vyformovala desiatky, ba stovky rómskych dobrovoľníkov.

„Naša spoločnosť čelí predsudkom, že Rómovia nechcú pracovať. Ja však poznám veľa Rómov, ktorí túžia po dôstojnej práci, mnohí z nich aj pracujú,“ tvrdí Ivana Németová, ktorá dobrovoľníka nominovala a momentálne pracuje ako koordinátorka rómskeho dobrovoľníctva v Inovačnom partnerskom centre, ktoré pôsobí v Prešovskom samosprávnom kraji.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

VIDEO: Kiki zbiera v Anglicku ocenenia. Futbalový talent pochádza z Bracoviec.

Oliver Anthony Tatár má sedem rokov, no už je členom futbalovej akadémie v Norwich City, kde ho označujú za veľký talent. Na svoj vek je totiž veľmi technicky a rýchlostne zdatný.

Showbiz

Kapelu Gipsy Culy oklamali. V NItre ju nevyplatili.

Kapela Gipsy Culy má ťažké srdce na obyvateľku mesta Nitra, ktorá ich údajne oklamala. Hudobníci totiž prišli odohrať krstiny, no žena ich vraj vopred odmietla vyplatiť.