10.08.2021 Zaujímavosti

Drogový kartel v Mexiku sa vyhráža TV stanici i jej moderátorke.

Foto: remonews.com

Mexická vláda v pondelok prisľúbila ochranu jednej z televíznych staníc a moderátorke jej spravodajstva, ktorým sa predtým vyhrážal zrejme jeden z najznámejších drogových kartelov v krajine.

Ako informovala agentúra AFP, vo videu vysielanom na sociálnych médiách sa muž, ktorý sa označil za vodcu kartelu Nová generácia Jalisca, vyhráža TV kanálu Milenio a jeho moderátorke Azucene Urestiovej.

Muž o sebe tvrdí, že je Rubén Oseguera. Vo videu je  obklopený ďalšími osobami s kapucňami na hlavách a vyzbrojenými strelnými zbraňami a požaduje, aby spravodajské pokrytie konfliktu jeho kartelu s inými drogovými skupinami v západomexickom štáte Michoacán bolo "spravodlivé".

Mexická vláda v reakcii na tieto vyhrážky prisľúbila primerané opatrenia. Mexiko je považované za jednu z najnebezpečnejších krajín pre prácu novinárov. "Táto opakovane používaná metóda verejného vyhrážania sa médiám a novinárom, a to bez hanby, bez akéhokoľvek strachu, je vážna, pretože to znamená, že tieto skupiny silnejú tvárou v tvár pasivite štátu," varovala Balbina Floresová, zástupkyňa organizácie Reportéri bez hraníc pre Mexiko. 

Floresová vyzvala vládu, aby zaistila bezpečnosť novinárov, na ktorých sa zamerali zločinecké skupiny, pričom dodala, že najzraniteľnejší sú dopisovatelia v konfliktných zónach. Novinár Héctor de Mauleón, ktorý píše o obchodovaní s drogami, na svojom konte na sociálnej sieti Twitter napísal, že vyhrážky voči televízii a jej moderátorke sú veľmi znepokojujúce a nemožno ich ignorovať.

Podľa údajov Komisie pre ľudské práva bolo v Mexiku od roku 2000 zabitých viac ako 100 novinárov a tento rok boli zavraždení traja: posledný z nich, Ricardo López, prišiel o život 22. júla. RSF tvrdí, že viac ako 90 percent vrážd novinárov v Mexiku zostáva nepotrestaných.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Muž na pumpe odsával benzín z nádrže s vysávačom, spôsobil výbuch.

Vodič auta, ktorý v sobotu večer na čerpacej stanici v nemeckom meste Witten namiesto nafty omylom natankoval benzín, sa pokúsil túto chybu napraviť použitím vysávača, čím však spôsobil výbuch.

Showbiz

Deško Band z Košíc avizuje nový album. Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na videoklip.

Obľúbená košická kapela Deško Band avizuje vydanie nového albumu. Termín zatiaľ nezverejnila.