10.08.2021 Zaujímavosti

Drogový kartel v Mexiku sa vyhráža TV stanici i jej moderátorke.

Mexická vláda v pondelok prisľúbila ochranu jednej z televíznych staníc a moderátorke jej spravodajstva, ktorým sa predtým vyhrážal zrejme jeden z najznámejších drogových kartelov v krajine.

Ako informovala agentúra AFP, vo videu vysielanom na sociálnych médiách sa muž, ktorý sa označil za vodcu kartelu Nová generácia Jalisca, vyhráža TV kanálu Milenio a jeho moderátorke Azucene Urestiovej.

Muž o sebe tvrdí, že je Rubén Oseguera. Vo videu je  obklopený ďalšími osobami s kapucňami na hlavách a vyzbrojenými strelnými zbraňami a požaduje, aby spravodajské pokrytie konfliktu jeho kartelu s inými drogovými skupinami v západomexickom štáte Michoacán bolo "spravodlivé".

Mexická vláda v reakcii na tieto vyhrážky prisľúbila primerané opatrenia. Mexiko je považované za jednu z najnebezpečnejších krajín pre prácu novinárov. "Táto opakovane používaná metóda verejného vyhrážania sa médiám a novinárom, a to bez hanby, bez akéhokoľvek strachu, je vážna, pretože to znamená, že tieto skupiny silnejú tvárou v tvár pasivite štátu," varovala Balbina Floresová, zástupkyňa organizácie Reportéri bez hraníc pre Mexiko. 

Floresová vyzvala vládu, aby zaistila bezpečnosť novinárov, na ktorých sa zamerali zločinecké skupiny, pričom dodala, že najzraniteľnejší sú dopisovatelia v konfliktných zónach. Novinár Héctor de Mauleón, ktorý píše o obchodovaní s drogami, na svojom konte na sociálnej sieti Twitter napísal, že vyhrážky voči televízii a jej moderátorke sú veľmi znepokojujúce a nemožno ich ignorovať.

Podľa údajov Komisie pre ľudské práva bolo v Mexiku od roku 2000 zabitých viac ako 100 novinárov a tento rok boli zavraždení traja: posledný z nich, Ricardo López, prišiel o život 22. júla. RSF tvrdí, že viac ako 90 percent vrážd novinárov v Mexiku zostáva nepotrestaných.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

VIDEO: Kiki zbiera v Anglicku ocenenia. Futbalový talent pochádza z Bracoviec.

Oliver Anthony Tatár má sedem rokov, no už je členom futbalovej akadémie v Norwich City, kde ho označujú za veľký talent. Na svoj vek je totiž veľmi technicky a rýchlostne zdatný.

Showbiz

Kapelu Gipsy Culy oklamali. V NItre ju nevyplatili.

Kapela Gipsy Culy má ťažké srdce na obyvateľku mesta Nitra, ktorá ich údajne oklamala. Hudobníci totiž prišli odohrať krstiny, no žena ich vraj vopred odmietla vyplatiť.