16.05.2020 Zaujímavosti

Baziliku sv. Petra vo Vatikáne otvoria pre návštevníkov.

Foto: AP/Andrew Medichini

Bazilika sv. Petra vo Vatikáne sa v pondelok po dvoch mesiacoch opäť otvorí pre návštevníkov. Svätá stolica to oznámila v piatok.

Najväčší katolícky kostol na svete už pracovníci kompletne vydezinfikovali. Ľuďom, ktorí sa zúčastnia na omšiach v Bazilike sv. Petra a ďalších pápežských bazilikách v Ríme, budú merať telesnú teplotu. Takisto budú povinní dodržiavať odstup jeden od druhého a nosiť rúško alebo inú ochranu tváre.

Verejné bohoslužby v talianskych kostoloch obnovia na budúci týždeň v pondelok, avšak za prísnych podmienok, ktoré sú uvedené v protokole podpísanom talianskou konferenciou biskupov a vládou. Vo Vatikáne platili počas pandémie koronavírusu rovnaké opatrenia ako v Taliansku.

Bazilika sv. Petra je zatvorená od 10. marca, keď talianska vláda zaviedla plošné obmedzenie pohybu. Počas týchto obmedzení slúžil pápež František ranné omše v prázdnej bazilike, ktoré v priamom prenose sledovalo vyše 1,5 milióna ľudí.

Predpokladá sa, že všetky pápežské baziliky budú nasledovať odporúčanie talianskej vlády, ktoré limituje počet veriacich v uzavretých priestoroch na 200.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Pandémia zasiahla deti aj finančne. Štvrtina prišla o časť alebo o celé vreckové.

Prebiehajúca pandémia ochorenia COVID-19 má veľmi negatívne dopady na vzdelávanie detí, a to nie len na jednotlivých predmetoch v škole, ale aj na finančné vzdelávanie v domácnosti. 

Showbiz

Aven Romale! Odkazujú umelci pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.

Nikto nemôže poprieť, že ich temperament a cit pre umenie je ďaleko inde ako pri niektorých umelcoch. A práve na počesť Medzinárodného sviatku Rómov sa spojili mená ako Igor Kmeťo ml., Igor Kmeťo starší , Monika Bagárová, jej sestra Natalia, raper Kelso a Jan Bendig v skladbe "Aven Romale".