WASHINGTON: Helsinská komisia žiada Slovensko, aby viedla dialóg so sterilizovanými rómkami

ilustračné foto AP

Washington 20. decembra 2011 (Gipsy Television/ Katarína MRŇOVÁ) - Komisia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, tiež známa ako Helsinská komisia, ktorá je nezávislou agentúrou vlády USA žiada dosluhujúcu vládu, aby viedla dialóg s rómkami, ktoré boli údajne strelizované. Gipsy Television o tom informovala Erika B. Schlager z Komisie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Európsky súd pre ľudské práva v rozhodnutí z 8. novembra dospel k záveru, že sterilizácia rómskej ženy z augusta 2000 bola realizovaná bez toho, aby o nej vedela dotknutá osoba. "Strelizácia bola nehumánna a porušila tretí a ôsmi článok konvencie o ľudských právach. Súd však nedospel k záveru či bola sterilizácia aj rasovou diskrimináciou. Exitujú aj ďalšie podobné prípady, ktoré čakajú na vyriešenie pred európskym súdom pre ľudské práva," uviedla Erika B. Schlager z Komisie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

 

"Vítame rozhodnutie súdu a berieme na vedomie, že slovenská vláda upovedomila Európsky súd pre ľudské práva a vyjadrila na prípadom poľutovanie. Taktiež sme zistili, že slovenská vláda vyhlásila, že v súčasnosti už má legislatívu na to, aby zabránila opakovaniu podobných prípadov v budúcnosti. Apelujeme na Slovenskú vládu, aby začala viesť dialóg s tými, ktorých sa sterilizácie dotkli a vyjadrila im ľútosť nad tým čo sa im
stalo," Erika B. Schlager.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

V Humennom sa uskutočnil Deň rómskej kultúry.

Predstaviť kultúru rómskeho etnika ako súčasť bohatého kultúrneho dedičstva regiónu horného Zemplína bol jedným z cieľov multižánrového podujatia Stretnutie kultúr v múzeu - Deň rómskej kultúry.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. prehovoril. Prekonal som koronavírus!

Igor Kmeťo ml. mal pozitívny test na Covid-19. Na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch bol hospitalizovaný 8 dní, 11 dní mal vysoké teploty.