WORLD ROMA FESTIVAL: Slovensko opäť rozprúdi rómska kultúra

foto Roma Production

Bratislava 8. augusta 2011 (Gipsy Television/ DANIELA STELKOVÁ) - Gypsy kinematograf, autorská výstava fotografií slovenských a brazílskych Rómov a galaprogram sú tohtoročným lákadlom svetového rómskeho festivalu „International Gypsy Fest".


 

Rádio spot International Gypsy Fest

Najväčší rómsky festival na Slovensku sa aj tento rok uskutoční v Trebišove na viacerých miestach. „Už dnes nás kontaktujú ľudia z rôznych štátov Európskej únie, ktorí hodlajú navštíviť Slovensko pre festival. Ide napríklad o Maďarov, Rakúšanov či Nemcov," uviedol riaditeľ International Gypsy Festu Jozef Šivák. Vlani podujatie navštívili turisti z Nemecka, Španielska, Veľkej Británie a Spojených štátov amerických. Tohtoročný program festivalu je však skromnejší ako bol ten minuloročný. „Zápasíme s vážnymi finančnými problémami, no snažíme sa ľudí nesklamať. Pripravili sme pre nich celkom zaujímavý program so zvučnými menami rómskych umelcov zo 7 krajín," vysvetľuje Šivák.

 


Prvé podujatie v rámci svetového rómskeho festivalu začne v Trebišove 14. augusta. Organizátori návštevníkom ponúknu novinku Gypsy kinematograf. V centre mesta sa bude pod holým nebom premietať najnovší film režiséra Martina Šulíka, Cigán. Od 14. do 20. augusta štartuje na Zemplíne aj autorská výstava fotografií slovenských a brazílskych Rómov. „Autormi fotografií sú deti z osady v Trebišove. Brazílska časť výstavy vznikla v Sao Paule. Snímky sú zaujímavé tým, že tamojší Rómovia žijú kočovným spôsobom života, v stanoch, majú krásne, pestrofarebné oblečenie. Tieto fotografie by mal vidieť určite každý, kto sa zaoberá rómskou problematikou," dodáva riaditeľ festivalu International Gypsy Fest Jozef Šivák. Festival vyvrcholí 20. augusta galaprogramom v športovej hale. Vo viac ako 3 hodinovom programe vystúpia umelci z Ukrajiny, Bulharska, Španielska, Poľska, Česka. Hviezdou večera je nemecký spevák Ricardo, ktorý je považovaný za najpopulárnejšieho speváka rómskej populárnej hudby v celosvetovom meradle.

 

 

 

Organizátorom svetového rómskeho festivalu „International Gypsy Fest" je občianske združenie Roma Production a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Najväčší rómsky festival na Slovensku sa koná pod záštitou podpredsedu vlády SR pre ľudské práva a menšiny Rudolfa Chmela a splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Miroslava Polláka. Podujatie finančne podporil Úrad vlády SR, kultúra národnostných menšín 2011, TIPOS, Transpetrol, VUJE a ďalší. Preskočiť reklamu
Fotogaléria:

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Muž na pumpe odsával benzín z nádrže s vysávačom, spôsobil výbuch.

Vodič auta, ktorý v sobotu večer na čerpacej stanici v nemeckom meste Witten namiesto nafty omylom natankoval benzín, sa pokúsil túto chybu napraviť použitím vysávača, čím však spôsobil výbuch.

Showbiz

Deško Band z Košíc avizuje nový album. Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na videoklip.

Obľúbená košická kapela Deško Band avizuje vydanie nového albumu. Termín zatiaľ nezverejnila.