29.04.2020 SPRÁVY

Vojenský zdravotník tvrdí, že deti z Krompách majú staršie zranenia.

Foto: PressTv/Gipsy Television

V utorok sme vás informovali o tom, že policajt mal fyzicky napadnúť päť maloletých detí z osady v Krompachoch. Muž ale obvinenie z útoku na chránené osoby, ktorými deti sú, odmieta. Vojenský zdravotník navyše tvrdí, že ich zranenia a škrabance sú staršie.

Päť maloletých detí vo veku od 7 do 11 rokov sa šli hrať k potoku, ktorý je súčasťou osady. Osada v Krompachoch je v karanténe pre Covid-19. Podľa Anny Holubovej, matky troch napadnutých detí, karanténu neporušili. 

"Aj vojaci ich tam púšťali lebo je to pri nás," povedala ešte v utorok pre Gipsy Television Anna Holubová.

Policajt mal napadnúť celkovo päť detí. Zbiť ich mal palicou. Deti majú na nohách modriny. Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach, Jany Mesárovej, policajt ihneď informoval svojho nadriadeného o tom, že rodičia detí tvrdia, že ich fyzicky napadol. "Nadriadený policajt bol udalosť preveriť priamo na mieste a keďže vyjadrenia policajta a miestnych obyvateľov osady boli protichodné, vec sme odovzdali príslušnému útvaru v danej veci konať, Úradu inšpekčnej služby MV SR, aby bola vec objektívne vyšetrená," uviedla pre Gipsy Television Jana Mesárová. 

Polícia upozorňuje, že doposiaľ neprijala v tejto veci trestné oznámenie od rodičov detí a ani sťažnosť na postup policajta.

Deti majú údajne staršie zranenia.

"Po údajnom incidente v jednej z osád v Krompachoch prezrel zdravotník Ozbrojených síl Slovenskej republiky štyri deti. Toto prezretie, so záverom, že ide o staršie zranenia a povrchové škrabance, ohlásil Krajskému operačnému stredisku v Košiciach. Na otázky rodičov detí odpovedal, že ak majú záujem, aby sa obrátili na spomenuté stredisko. Zdravotník Ozbrojených síl Slovenskej republiky nenahrádza poskytovateľa zdravotnej starostlivosti," uviedla pre Gipsy Television hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Podľa tvrdení poškodených sa na skutku mal podieľať aj príslušník Ozbrojených síl. Vojenská polícia prípad nevyšetruje. "Zároveň však zdôrazňujeme, že dôsledné vyšetrenie celého prípadu je v záujme všetkých zúčastnených strán, pričom vedenie rezortu obrany sa bude o výsledky vyšetrovania zaujímať. V súčasnej náročnej situácii však prosíme občanov o súdržnosť, toleranciu a rešpektovanie platných opatrení v prospech ochrany zdravia a bezpečnosti nás všetkých," dodala Martina Kovaľ Kakaščíková.   

Splnomocnenkyňa: Deti sa dostali mimo karanténnu zónu.


Andrea Bučková, splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity. Zdroj: TASR

Podľa splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity Andrei Bučkovej, regionálni zamestnanci jej úradu prišli na miesto ako prví. "Snažili sa upokojovať situáciu a hroziacu eskaláciu násilia voči zložkám PZ SR. Po následnom preverení príčin roztržky zistili, že skupina maloletých detí sa dostala mimo karanténnu zónu, pričom ich príslušníci PZ SR začali naháňať a jeden z nich ich podľa vyjadrenia detí bil obuškom po nohách. Hneď ako to moji kolegovia zistili, privolali rýchlu zdravotnú pomoc ktorou boli dotknuté deti vyšetrené a tiež riaditeľa OOPZ v Krompachoch a zástupcu okresného riaditeľa PZ SR," uviedla Bučková.

Prezidentka žiada vysvetlenie incidentu v Krompachoch. 

Prezidentka Zuzana Čaputová požiadala policajného prezidenta Milana Lučanského o vysvetlenie incidentu v Krompachoch. "Incident považujem za zlyhanie, ktoré je potrebné vyšetriť. Milan Lučanský prisľúbil, že incident dôkladne prešetrí policajná inšpekcia. V takých náročných podmienkach, aké spôsobuje karanténa ľudí žijúcich v chudobných obydliach, je obzvlášť dôležité konať nielen zákonne, maximálne profesionálne, ale najmä ľudsky," uviedla prezidentka. 

SÚVISIACE: Minister vnútra R. Mikulec sa stretol s rómskymi poslancami pre kauzu Krompachy.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Andrej Kiska nám ukázal modely, ktoré navrhli aj rómski dizajnéri a ušili rómske krajčírky.

Bývalý prezident SR Andrej Kiska vytvoril filantropický projekt, ktorý ponúka pohľad na fascinujúcu kolekciu odevov, ale umožňuje aj pomôcť zmeniť osud ľudí, ktorí žijú v osadách.

Showbiz

Druhá séria obľúbeného seriálu Iveta je nakrútená. Alžbeta Ferencová dostáva ponuky.

Pred tromi týždňami padla posledná klapka pri nakrúcaní 2. série najsledovanejšieho jojkárskeho seriálu roka 2023. Iveta sa už čoskoro objaví opäť na televíznych obrazovkách.