26.06.2024 SPRÁVY

Vláda schválila novelu Zákona o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín.

Ilustračné foto Gipsy Television

Vláda na dnešnom rokovaní súhlasila s návrhom skupiny poslancov Národnej rady SR, ktorého cieľom je novela Zákona o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín. 

Tí navrhujú zvýšenie príspevku pre fond na najmenej 8 800 000 eur ročne, pričom táto zmena nadväzuje na uznanie vietnamskej komunity žijúcej v Slovenskej republike za národnostnú menšinu.

Novela tiež zvyšuje percento určených príjmov fondu, ktoré môže fond použiť na vlastnú prevádzku zo 6 na 7 %.  „Táto poslanecká novela je plne v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR, a preto ju rezort kultúry plne podporuje. Verím, že aj vďaka týmto zmenám si fond bude ešte lepšie plniť svoju verejnoprávnu funkciu, čo bude v prospech všetkých národnostných menšín na Slovensku,“ povedala ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová.

Keďže za koordinačnú alebo odbornú radu vietnamskej národnostnej menšiny pribudne v správnej rade fondu jeden člen, správna rada by mala párny počet členov. Novela preto stanovuje, že po novom bude ministerka kultúry vymenovávať a odvolávať dvoch členov namiesto jedného. Správna rada ich tak bude mať po novom 17.

Novelou zákona doterajším členom rady nebude plynúť nové funkčné obdobie, ale svoju funkciu budú vykonávať do skončenia svojho pôvodného funkčného obdobia

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Klavirista Miroslav Rác bude spolupracovať so slávnym režisérom Stevenom Spielbergom.

Uznávaný režisér, ktorý patrí k špičke svetovej kinematografie, vraj chystá nový film o holokauste. Hudbu doň má komponovať Róm z Levíc. S Miroslav Rácom sa rozprávala redaktorka Ivana Cibuľová.

Showbiz

MINÚTA PRAVDY: Raper Franto nás pobavil svojím humorom!

V najnovšej epizóde našej rubriky “Minúta pravdy” sme sa stretli s raperom Frantom, známym aj ako P.A.T., ktorý nás prekvapil svojím humorom a sebairóniou.