23.6.2021 SPRÁVY

Vláda sa ospravedlní Rómom z Moldavy, ktorých brutálne zbili policajti.

Foto: Pravda/ Jana Vargová

Vláda dnes schválila uznesenie, podľa ktorého sa ospravedlní Rómom, ktorých policajti zbili počas razie v roku 2013.

Gipsy Television pred ôsmimi rokmi ako prvá informovala o neprimeranom zásahu policajtov v rómskej osade Budulovská v Moldave nad Bodvou. Vyšetrovanie policajtov sa skončilo so záverom, že všetko bolo v súlade so zákonom. Pred súd napokon postavili obete, teda zbitých Rómov, ktorí vypovedali o razii. Až keď sa ich zastal Európsky súd pre ľudské práva, došlo k zvratu aj u nás. Košický okresný súd oslobodil z pod obžaloby piatich zo šiestich obžalovaných, ktorí čelili obvineniu z krivej výpovede.

"Zámerom predkladaného materiálu je v prvom rade vyjadriť ľútosť zo strany vlády Slovenskej republiky v prípade, ktorý má navyše silný ľudsko-právny rozmer a ospravedlniť sa za spôsob zásahu ozbrojených zložiek štátu v Moldave nad Bodvou v roku 2013 a udalosti s ním súvisiace, ktoré viedli ku kriminalizovaniu tých, ktorí boli poškodení a za krivdu a utrpenie, ktoré im a ich rodinám spôsobilo zdĺhavé hľadanie pravdy," píše sa v dôvodovej správe k uzneseniu, ktoré dnes schválila vláda.

Pozrite si archívnu reportáž

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Diana, princezná z Walesu, by sa dožila 60. narodenín.

Už v detstve bola britskou Lady, počas života sa stala princeznou z Walesu a zomrela ako "kráľovná ľudských sŕdc". Od narodenia princeznej Diany, jednej z najznámejších celebrít 20. storočia, uplynie vo štvrtok 1. júla 60. rokov.

Showbiz

ŠORTY: Mohol som mať strednú školu, mohol som sa slušne vyjadrovať. Vždy som bol pre nich Cigán.

Moderátor Šorty patrí k najvýraznejším hlasom slovenského éteru. V súčasnosti pôsobí v rádiu Európa 2. So skromného Zvolenčana je dnes aj úspešný spevák.