VLÁDA: Pripraví návrh zákona na podporu menšinových kultúr

ilustračné foto TASR/AP

Bratislava 29. júla 2010 (TASR) - Vláda SR pripraví návrh zákona o ochrane a podpore zachovania a rozvoja kultúr národnostných menšín. Okrem iného v ňom zadefinuje pravidlá ich financovania. Vyplýva to z programového vyhlásenia vlády, ktoré v stredu (28.7.) schválil kabinet Ivety Radičovej.

 

"Štát musí zachovanie a rozvoj kultúry a vzdelanosti národnostných menšín napomáhať svojou aktívnou podporou," zdôvodňuje vláda v materiáli. Zároveň v ňom sľubuje, že v záujme naplnenia tejto úlohy a v záujme zvýšenia sociálnej súdržnosti spoločnosti vypracuje dlhodobú koncepciu ochrany a podpory kultúry a školstva národnostných menšín vrátane rómskej menšiny. Rovnako mieni vypracovať dlhodobú koncepciu spolupráce, dialógu, výchovy a vzdelávania medzi etnikami vrátane zabezpečenia príslušných inštitucionálnych a finančných mechanizmov.

Zasadí sa tiež za vytvorenie primeraného priestoru na interkultúrny dialóg a sprostredkovanie pozitívnych informačných obsahov. A to aj v práci verejnoprávnych médií a pokiaľ je to možné, aj ostatných médií. "Prispeje najmä k zlepšeniu slovensko-maďarských vzťahov a vzťahov medzi majoritou a Rómami, presadí inkluzívne chápanie a praktizovanie občianstva," píše sa ďalej vo vyhlásení.

Vláda sa zároveň zaväzuje, že vytvorí priestor na naplnenie práva občanov vrátane občanov patriacich k menšinám a osôb s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky na efektívnu účasť na správe vecí verejných. "Toto právo musí zahŕňať ich právo na prístup k informáciám, ako aj právo na efektívne ovplyvňovanie rozhodovacích procesov, ktoré sa ich bytostne týkajú," píše sa v materiáli.
Okrem spomínanej plánovanej legislatívy mieni vláda vytvoriť expertnú skupinu, ktorá má pripraviť podkladový materiál o možnostiach a alternatívach vypracovania zákona o postavení a právach národnostných menšín ešte v tomto volebnom období. Kabinet ďalej plánuje novelizovať zákony o štátnom jazyku, o používaní jazykov národnostných menšín, o geodézii a kartografii, o označovaní obcí a tiež školský zákon. Presadiť chce tiež zmenu tlačového zákona či zákona o občianstve SR.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Vyhlásili 12. ročník ocenenia Roma Spirit.

Cieľom podujatia je podľa organizátorov vyzdvihnúť a oceniť výnimočné osobnosti a organizácie, ktoré sa aktívne podieľajú na zlepšení situácie rómskej menšiny a spolužitia Rómov a Nerómov na Slovensku.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. prehovoril. Prekonal som koronavírus!

Igor Kmeťo ml. mal pozitívny test na Covid-19. Na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch bol hospitalizovaný 8 dní, 11 dní mal vysoké teploty.