05.11.2019 SPRÁVY

Viete o tom, že dnes je Medzinárodný deň rómskeho jazyka?

Ilustračné foto

5. november bol vyhlásený za Medzinárodný deň rómskeho jazyka pred desiatimi rokmi počas  medzinárodnej konferencie v chorvátskom Záhrebe.  Na stanovení tohto sviatku sa dohodli zástupcovia pätnástich krajín Európy.

„Rómčina je po slovenčine a maďarčine tretím najpoužívanejším jazykom na Slovensku. Má viacero dialektov a dokázala prežiť viac ako tisíc rokov. Vďaka rómčine sa Rómovia môžu dohovoriť v takmer všetkých krajinách Európy,“ povedal Róbert Hamburgbadžo z Gipsy Television.

Na Slovensku rozprávajú Rómovia tromi hlavnými dialektmi. Svoj majú Rumungro, olašskí i maďarskí Rómovia. Existujú však zároveň aj ďalšie subdialekty. Rómsky jazyk bol na Slovensku štandardizovaný v roku 2008.

„Tento deň je zároveň spomienkou na viacročné úsilie rómskych intelektuálov, ktorí žiadali pre Rómov adekvátne postavenie a priznanie všetkých práv súvisiacich s ich postavením rómskej národnostnej menšiny,“ dodal Hambrugbadžo.
Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Zverejnili nové fotografie z dolapenia nacistického zločinca Eichmanna.

Izraelská vnútorná tajná služba Šin Bet zverejnila nové fotografie týkajúce sa operácie, počas ktorej pred 60 rokmi v Argentíne chytili jedného z najhľadanejších nacistických zločincov Adolfa Eichmanna. 

Showbiz

Lucia Bikárová v SuperStar skončila!

Talentovaná speváčka Lucia Bikárová z Brna, nepostúpila medzi päť najlepších spevákov tohtoročnej súťaže a SuperStar opustila!