29.08.2020 SPRÁVY

VIDEO: Zabudnutí hrdinovia Slovenského národného povstania.

Slovenské národné povstanie bolo jedným z najväčších protifašistických povstaní v Európe. Národ v srdci Európy zdvihol zbraň proti okupantom a začal písať jednu z najvýznamnejších kapitol moderných slovenských dejín. V septembri 1992 vyhlásila Slovenská národná rada 29. august za štátny sviatok Slovenskej republiky.

Najznámejším partizánom je Anton Facuna, ktorý sa stal súčasťou tajnej anglo-americkej spravodajskej skupiny Day. Facuna bol vyškoleným špecialistom amerického Úradu Strategických služieb, predchodcom dnešnej CIA. Po odvolaní do slovenskej armády bojoval v Sovietskom zväze a v Taliansku, odkiaľ sa mu podarilo utiecť k partizánskej skupine Rindolo a prihlásil sa ako dobrovoľník OSS. Počas partizánskych bojov naň Nemci vypísali odmenu. Po vojne Facuna bojoval za ľudské práva.

Josef Serinek bol český partizán rómskeho pôvodu. Deportovali ho do tábora v Letech u Písku. Podarilo sa mu utiecť a založiť svoj vlastný partizánsky oddiel. Jeho rodina zomrela v Osvienčime, po vojne sa znovu oženil. V rokoch 1963-1964 nadiktoval svoje spomienky historikovi Jánovi Tesařovi, ktorý z nich neskôr vytvoril trilógiu Česká cigánska rapsódia.

Imrich Horváth pochádzal z obce Seňa na východnom Slovensku. Po okupácii tejto oblasti Maďarskom bol nútený nastúpiť do maďarskej armády a odísť bojovať na východný front. V roku 1943 vstúpil do zahraničných jednotiek československého vojska v Sovietskom zväze. V jeho radách bojoval proti nacistom a zúčastnil sa taktiež bojov o Dukelský priesmyk.V októbri 1944 bol zajatý nemeckými vojskami a následne deportovaný do koncentračného tábora v Nemecku. V dobe, kedy sa približovali americké vojská, podnikol s ďalšími spoluväzňami povstanie a z tábora utiekol. Do Československa sa vrátil spolu s americkou armádou.

Ján Lacko – žil v obci Turček. Počas Slovenského národného povstania bol rómskym partizánom. 5. októbra 1944 museli vojaci 1. čsl. armády a partizáni ustúpiť nemeckým vojskám. Tým sa otvorila možnosť pre represálie. Pre účasť v odboji bol 28. októbra zajatý a odvedený do Ilavy a neskôr do zaisťovacieho (koncentračného) tábora v Dubnici nad Váhom. 15. 3. v roku 1945 sa pradedo vrátil z koncentračného tábora a dopočul sa o nešťastí, ktoré postihlo jeho rodinu. Mamu, manželku a deti našiel nehybne ležať zahádzané lístím a čečinou v lese. Dňa 17. 4. 1945 bola vykonaná exhumácia tiel Mudr. Pavlom Frašteckým zo Štubnianskych Teplíc s prítomnosťou hliadky národnej bezpečnosti a Jána Lacka.Mikuláš Oláh bojoval od 29.09.1944 do 11.11.1944 v 1. československej armáde na Slovensku. Mikuláša aj jeho brata Jozefa zajali po potlačení povstania a deportovali ich do koncentračného tábora Mauthausen. Domov sa vrátil len Mikuláš, Jozef to neprežil.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Vyhlásili 12. ročník ocenenia Roma Spirit.

Cieľom podujatia je podľa organizátorov vyzdvihnúť a oceniť výnimočné osobnosti a organizácie, ktoré sa aktívne podieľajú na zlepšení situácie rómskej menšiny a spolužitia Rómov a Nerómov na Slovensku.

Showbiz

VIDEO: Igor Kmeťo ml. prehovoril. Prekonal som koronavírus!

Igor Kmeťo ml. mal pozitívny test na Covid-19. Na infekčnom oddelení na bratislavských Kramároch bol hospitalizovaný 8 dní, 11 dní mal vysoké teploty.