06.01.2021 SPRÁVY

VIDEO: Veria Rómovia hoaxom? Niektoré odpovede vás prekvapia.

Foto: Gipsy Television

Od vypuknutia pandémie koronavírusu sa internetom začali šírili rôzne dezinformácie a hoaxy. Keďže ľudia žijúci v osadách majú internet, výnimkou nezostali ani tieto komunity. Rómovia doteraz veria rôznym konšpiračným teóriám. Viac zisťovala Lenka Boldiová, redaktorka Gipsy Television.

Hoaxy a dezinformácie sa predovšetkým šíria prostredníctvom internetu. Takýchto správ, ktorých cieľom je šíriť klamstvo, sme v tomto roku zažili niekoľko. Súviseli najmä s ochorením nového koronavírusu. Ľudia s ktorými sme sa rozprávali priznávajú, že z množstva informácií, ktoré sa k nim dostávajú je pre nich ťažké vyselektovať hodnoverné informácie.

„Ja poznám také hoaxy, že v nemocniciach platia príbuzným za to, keď im niekto z rodiny umrel, tak aby im mohli napísať, že zomrel na koronavírus. Ľudia v komunite tomu naozaj verili, čo som bola prekvapená, pretože to určite nie je možné,“ povedala pre Gipsy Television Stanislava Dotková, vysokoškoláčka z Helcmanoviec.

Pavol Horváth z obce Michaľany, ktorý pracuje ako asistent učiteľa zase opisuje svoju skúsenosť. „Prečítam tri články a všade sú iné dátumy a informácie. To už človeka dezorientuje, tie informácie na sociálnych sieťach.“

Polícia apelujeme na občanov, aby boli opatrní. Odporúča im sledovať webové stránky a sociálne profily rezortu zdravotníctva, Úradu verejného zdravotníctva či špeciálnu facebookovú stránku polície - Hoaxy a podvody. „Od začiatku vypuknutia pandémie Covid-19 polícia riešila viac ako 100 dezinformácií súvisiacich s týmto ochorením,“ uviedlo pred časom Prezídium Policajného zboru.

Ľudia sa boja ochorenia COVID-19. Niektorí viac a niektorí menej. Najpálčivejšou témou, ale čo sa týka nového koronavírusu, je medzi ľuďmi očkovanie. „Ja sa čipovať nedám. Verím tomu, naozaj. Niekto si len tak vymyslí vakcínu, aby ju mohli testovať na ľuďoch,“ povedal Miroslav Dužda z obce Ostrovany, ktorý pracuje ako asistent učiteľa. Kontruje mu ale študentka vysokej školy. Dôvod, prečo ľudia veria nepravdivým informáciám je podľa nej jasný. „Je to hlavne kvôli tomu, že ľudia majú nízku úroveň vzdelanosti a nevedia posúdiť relevantné zdroje na internete," povedala DotkováPreskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Prešovská univerzita spúšťa výučbu včelárstva, zriadi aj včelnice.

Prešovská univerzita zaradila do vzdelávacieho programu v letnom semestri nový predmet včelárstvo. Je zameraný na výučbu starostlivosti o včely, pričom praktická časť sa bude realizovať v novozriadených univerzitných včelniciach.

Showbiz

VIDEO: 20-ročný kickboxerista Václav Sivák je hrdý na svoj rómsky pôvod.

Václav Sivák je jedným z najúspešnejších kickboxerov u našich susedov. Je nielen majstrom Českej republiky ale i juniorským majstrom Európy a najnovšie aj majstra sveta. Mladému Rómovi sa vďaka nebezpečnému športu zmenil život.