02.10.2019 SPRÁVY

VIDEO: Vo veku 80 rokov zomrel Karel Gott.

Foto: FB
Video: ČT

Vo veku 80 rokov zomrel v utorok krátko pred polnocou Karel Gott. Informáciu priniesla Česká tlačová agentúra.

Karel Gott zomrel doma v kruhu svojej rodiny. Dnes to ČTK povedala jeho hovorkyňa Aneta Stolzová.

Karel Gott sa narodil 14. júla 1939 v Plzni. Bol najvýznamnejším a najpopulárnejším speváko v dejinách česko-slovenskej populárnej hudby. 

Bol vyučený elektrikár. Začiatok jeho kariéry sa viaže k roku 1958, kedy sa prihlásil do súťaže „Hľadáme nové talenty“. U poroty operný lyrický tenor oproti hlasom z tej doby na plnej čiare prepadol, no vyvolal záujem publika. Pre neprestávajúce ohlasy ľudí sa porota rozhodla, že dá nakoniec angažmán Karlovi Gottovi v jednej kaviarni v Prahe. Neskôr začal študovať operný spev na Pražskom konzervatóriu.Jeho najúspešnejšia pieseň Lady carneval z roku 1968 dostala vždy nejakú cenu. Lady carneval spieval Gott vo viac ako 60 štátoch sveta. V zahraničí sa stretol aj so svetovými legendami Cher, Barbra Streisand, Tom Jones, Frank Sinatra, Sonny Bono, Diana Rossová a mnoho ďalších. V roku 1999 bol jeho koncert pred Zakázaným Mestom v Číne vysielaný do mnohých štátov a sledovalo ho viac než 600 miliónov ľudí.
Je zapísaný do Guinessovej knihy rekordov ako stálica popmusic a tiež ako spevák s najpestrejším repertoárom. V roku 1969 nahral platňu Vánoce ve zlaté Praze, ktorej sa predalo cez 13 miliónov nosičov. V roku 1977 získal titul zaslúžilý umelec a v roku 1985 titul národný umelec. V roku 2011 získal Karel 37. Českého slávika.

Karel Gott – pôsobil na scéne viac ako 50 rokov, je držiteľom viac ako 40 slávikov, vlastní okolo 60 zlatých platní, 2 strieborné platne, 7 diamantových platní. Počas svojej kariéry predal viac ako 135 miliónov nosičov, vydal okolo 400 platní, nahral viac ako 2600 piesní z toho okolo 300 duetov, hlavne s Helenou Vondráčkovou a Luciou Bílou. Bol taktiež najbohatšou Česko-slovenskou celebritou a jeho majetok sa odhaduje na viac ako 900 miliónov českých korun.

Gottovi v novembri 2015 diagnostikovaný lymfóm. O rok na to, ale médiá oznámili, že Karel Gott nad onkologickým ochorením definitívne zvíťazil.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RTVS odvysiela dokumenty o Rómoch i novú rozhlasovú hru. ČT venovala Rómom minimálny vysielací čas.

Rozhlas a televízia Slovenska zaradila do programovej štruktúry k Medzinárodnému dňu Rómov, niekoľko programov.

Showbiz

PITINGO: Španielsky Róm, ktorý nosil kufre. Dnes je z neho medzinárodná spevácka hviezda.

Živil sa ako zmrzlinár, ale aj ako nosič kufrov na letisku. Dnes je z neho rešpektovaná hviezda, ktorá má fanúšikov po celom svete. Dôvodom je jeho fascinujúci hlas a vlastný hudobný štýl.