22.05.2019 SPRÁVY

VIDEO: V Maďarsku radikálne hnutie protestovalo proti rómskej kriminalite. Rómovia sa mu postavili!

Foto: Zoltan Balogh/MTI/AP

Radikálne Hnutie naša vlasť (Mi Hazánk Mozgalom) v utorok demonštrovalo v maďarskom meste Törökszentmiklós proti rómskej kriminalite.

Na demonštráciu proti rómskej kriminalite prišlo niekoľko stoviek prívržencov radikálneho Hnutia naša vlasť. Podľa agentúry AP sa jej zúčastnilo asi 400 ľudí. Na snímke je vidieť, že medzi rečníkmi bol aj predseda tohto hnutia László Toroczkai. 

Do mesta prišli aj stovky Rómov na protidemonštráciu. Pripomínali si ňou i sériu vrážd Rómov, ku ktorým došlo v Maďarsku pred desaťročím. Udalosti z rokov 2008 a 2009 traumatizovali spoločnosť a zároveň prispeli k vzostupu krajnej pravice. K násiliu počas utorňajších protestov v Törökszentmiklósi nedošlo, približuje agentúra Reuters.Radikálne Hnutie naša vlasť protest v meste Törökszentmiklós, v ktorom tvoria chudobné rómske rodiny veľkú časť obyvateľstva, zvolalo po nedávnej bitke medzi Rómom a nerómskymi obyvateľmi, ktorá sa strhla v miestnom bare. Incident niekto nakrútil a videozáznam z neho sa následne masívne šíril na sociálnych sieťach, a to aj práve prostredníctvom predsedu Hnutia naša vlasť Lászlóa Toroczkaiho.Hnutie naša vlasť založili vlani bývalí členovia pôvodne krajne pravicovej strany Jobbik, kedysi známej aj vďaka svojim tvrdým protirómskym postojom. V posledných rokoch sa však Jobbik posunul viac k politickému stredu a radikálne postoje zmiernil. 

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Do dražby ide fľaša vína, ktoré dozrievalo vo vesmíre.

Fľaša červeného vína, ktorá viac než rok strávila na obežnej dráhe Zeme, pôjde do dražby. Britský aukčný dom Christie's odhaduje, že sa táto unikátna položka predá za približne 830.000 eur.

Showbiz

VIDEO: Toto vás dojme k slzám. Bendig prespieval pieseň Věry Bílej.

Potenciál tohto hudobného videa je veľký. Stotožnia sa s ním najmä rodiny a priatelia ľudí, ktorí už nie sú medzi nami.