09.03.2022 SPRÁVY

VIDEO: Ukrajinské ženy nám opísali prvé momenty vypuknutia vojny.

Rómovia, ktorí taktiež utekajú pred vojnou zabalili celý svoj život do jedného kufra. Niektorí na Slovensku neostali a odišli do iných krajín, kde majú svojich príbuzných. Sú, ale aj také prípady, keď ľudia nemajú kam ísť. Náš štáb sa rozprával s rodinou Adamovou, ktorá našla dočasné útočisko v Michalovciach.

Rodina Adamová pochádza z ukrajinského Užhorodu. Pre vojnový konflikt však musela svoj domov opustiť. „Vstali sme ráno a vraj, že vojna. Šli sme si niečo kúpiť jesť a už tam neboli vody a ani nič, čo sme chceli kúpiť, vonku bol chaos," povedala Oktávia Adam, utečenkyňa z Ukrajiny.

Adamovci čakali na hraniciach viac ako 10 hodín. Z hraničného priechodu šli priamo do Michaloviec, kde vďaka sociálnej sieti našli strechu nad hlavu, u cudzích Rómov.

„Pomáham im zo všetkým, čo príde. Či so stravou, či s praním, zo všetkým, zo všetkým a neprekážajú mi, pretože ja oni majú svoj vchod, ja mám svoj vchod, ja bývam dole a oni na poschodí,“ povedala Vlasta Kudráčová, obyvateľka Michaloviec.

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

RTVS odvysiela dokumenty o Rómoch i novú rozhlasovú hru. ČT venovala Rómom minimálny vysielací čas.

Rozhlas a televízia Slovenska zaradila do programovej štruktúry k Medzinárodnému dňu Rómov, niekoľko programov.

Showbiz

PITINGO: Španielsky Róm, ktorý nosil kufre. Dnes je z neho medzinárodná spevácka hviezda.

Živil sa ako zmrzlinár, ale aj ako nosič kufrov na letisku. Dnes je z neho rešpektovaná hviezda, ktorá má fanúšikov po celom svete. Dôvodom je jeho fascinujúci hlas a vlastný hudobný štýl.