17.11.2018 SPRÁVY

VIDEO: Takéto zábery v televíziách neuvidíte. Rómovia, to už nie sú len osady!

foto: Gipsy Television

Ak sa povie Rómovia, majorita si pod týmto pojmom predstaví ľudí, ktorí žijú v chartčiach. Pravda je však taká, že dnes to už neplatí. Väčšina Rómov totiž žije rozptýlene medzi nerómami a v dôstojných podmienkach.

Ak celoštátne televízie informujú o Rómoch, vždy v reportážach používajú ilustračné zábery staré niekoľko rokov, alebo používajú aktuálne nakrútené zábery. Sú na nich však Rómovia, ktorí žijú na okraji chudoby. Chartče, blato, túlavé psy a hlad. To je totiž atraktívne pre televízie.

Realita je však taká, že väčšinu Rómov tvoria tí, ktorých vám ukážeme my. Žijú slušne, medzi majoritou. Dokonca majú také domy, ktoré by im mohli závidieť aj nerómovia.Náš štáb navštívil obec Pavlovce nad Uhom. Z celkového počtu obyvateľov tvoria Rómovia 80%. V dedine žijú takmer všetky sociálne vrstvy. Mnohí z nich dlhodobo žijú vo Veľkej Británii a domov sa vracajú sporadicky. Zveľadujú si totiž svoje domy. Mnohé z nich sú síce zrekonštruované, no sú neobývané. 

"Dokážu tie prostriedky zarobiť, ušetriť a tu ich investujú. Je to vidieť na našich farebných domčekoch, ktoré sú zrekonštruované, zmodernizované, oplotenia, vstupy do tých domov," povedal pre Gipsy Television starosta obce Anton Kocela.Preskočiť reklamu

Najčítanejšie

Neprehliadnite

Televízne formáty

Zaujímavosti

Toto sú víťazi Roma Spirit 2021.

Ocenenie Roma Spirit 2021 získali nezisková organizácia Návrat, o.z., Bratislava, mesto Fiľakovo, boxer Viliam Tankó, spoločnosť PASELL SLOVAKIA s.r.o., redaktor Jozef Šivák a módny dizajnér Pavol Berky. O laureátoch ocenenia rozhodla medzinárodná Odborná porota.

Showbiz

VIDEO: Najväčšia dáma známych rómskych plesov sa po smrti dočkala pocty.

Oľga Holubová bola výraznou tvárou známych rómskych plesov, ktoré sa organizujú v Bratislave. Aj keď žila v britskom Londýne, na žiadnom nesmela chýbať. Po smrti sa dočkala pocty. Známa kapela jej zložila pieseň.